Letňany zaplní karavany z celého světa

Praha – V pražských Letňanech dnes startuje už 77. ročník srazu karavanistů z 31 zemí. Zhruba 1 300 lidí se v 650 karavanech a obytných vozech zúčastní desetidenního setkání, které se poprvé koná v České republice. Slavnostní zahájení proběhne v pět hodin odpoledne – po vzoru olympiád vlajkovým průvodem. Pro účastníky akce je připravený kulturní a poznávací program, při kterém navštíví několik českých měst.

„Snažíme se ukázat návštěvníkům krásy Prahy i dalších míst. Plánované jsou výlety do Českého Krumlova, Karlových Varů, Českých Budějovic, Tábora, Mělníka, Kutné Hory, Pardubic či na Karlštejn. Mnozí přijeli do České republiky poprvé,“ uvedl Miroslav Fiřt z Federace campingu a caravaningu České republiky.

Upozornil, že přitažlivé je pro účastníky 77. F.I.C.C. Rally Praha už slavnostní zahájení. „Vypadá to tak trochu jako mini olympiáda. V průvodu půjdou zástupci jednotlivých zemí s vlajkonoši. Oblečení budou v uniformách, národních krojích nebo s logem svého klubu na triku. Bude to pestrobarevná podívaná,“ přiblížil sobotní program akce. Zazní i Beethovenova Óda na radost, která je nejen hymnou Evropské unie, ale také F.I.C.C.

Výlety po Česku ale absolvují účastníci autobusy

Mezi účastníky setkání jsou karavanisté z Austrálie, USA, Tchaj-wanu, Číny i z mnoha evropských zemí. Ze vzdálenějších destinací ovšem návštěvníci nedorazili ve vlastních karavanech, ale ve vozech pronajatých v Česku nebo jinde v Evropě. Velmi početné zastoupení mají účastníci z Británie, kteří cestují ve vlastních karavanech a pro jejich přepravu využívají trajekt. Lidé, kteří si vozy pronajímají v Evropě, prý obvykle putují i několik týdnů či měsíců.

Na výlety po České republice turističtí nadšenci pojedou hromadně v autobusech, nikoli ve vlastních karavanech. Ty budou po celou dobu zaparkované v areálu letňanského Výstaviště. „Spolupracujeme s policií, která zajišťuje najíždění vozů. Žádný karavanový průvod se však do ulic vydat nemůže. Vznikl by tak chaos na silnicích,“ uvedl Fiřt. Poznávat Českou republiku ve vlastním voze pak mohou po ukončení akce.

Bydlení v karavanu – nejen hobby, ale i život

Podle Fiřta zájem o karavanovou turistiku v Česku výrazně roste. „Není to jen hobby, ale způsob života. Lidé, kteří si takové cestování oblíbí, jsou ochotni investovat nemalé prostředky,“ řekl. Federace campingu a caravaningu České republiky sdružuje asi 850 členů. Počet lidí, kteří holdují karavanové turistice, se však jen těžko může odhadnout.

Na rozdíl od laminátových buněk zavěšených v minulosti za škodovkami jsou moderní karavany mnohdy jako luxusní dům. „Výhodou je, že jsou mobilní a mohou měnit prostředí podle libosti,“ řekl Fiřt. Ceny moderních domů na kolech jsou od 800 000 do několika milionů korun. Češi využívají karavany nejčastěji pro cesty k moři. Oblíbenými destinacemi karavanistů jsou Chorvatsko, Španělsko, ale také Slovensko nebo maďarský Balaton.

Československo bylo v roce 1933 při založení mezinárodní federace, která sdružuje milovníky kempování. Při 77. setkání v Praze bude zvoleno vedení federace. Záštitu nad akcí převzali premiér Petr Nečas, ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský a pražský primátor Bohuslav Svoboda.