Kraje protestují proti zrušení dotací na bioplyn

Pardubicko - Bouřlivé reakce v krajích způsobilo rozhodnutí ministra zemědělství Ivana Fuksy. Ten zastavil dotace na výstavbu bioplynových stanic. Kritikou nešetří samotní farmáři ani regionální politici. Náhlý konec dotací je podle nich v rozporu s dosavadní koncepcí vlády a požadují vysvětlení. Rozhodnutí ministerstva kritizuje i Agrární komora.

Jako zdůvodnění pozastavení dotací ministerstvo zemědělství uvádí přehodnocení situace v oblasti energetiky na evropské i národní úrovni. „Důvodem je také finanční úspora. Docházelo zde k souběhu dotací na výstavbu a dotací na energie,“ vysvětlila mluvčí ministerstva Tereza Dvořáčková. Mnozí farmáři, kteří s dotací počítali, již investovali nemalé peníze do přípravných projektů. Někteří již odeslali na ministerstvo zemědělství dopis, v němž si na přístup státu k obyčejným zemědělcům stěžují.

V ošemetné situaci se ocitla například společnost Ala Řepníky. Příprava náročného projektu ji už přišla na půl milionu korun. „Museli jsme sehnat stavební dokumentaci, stavební povolení, povolení k připojení, máme vykoupené pozemky,“ vyjmenovává prokurista firmy Vladimír Stříteský. Kvůli bioplynové stanici firma zmodernizovala stáj, na dotaci spoléhala. Bez ní se do výstavby pravděpodobně nepustí. Znamenalo by to sedmdesátimilionovou investici s dlouhou dobou návratnosti. Naopak v Nových Lhoticích spustili bioplynovou stanici už v roce 2008. Celkem za ni i s dotací dali 77 milionů. S jejím provozem jsou spokojeni. Díky ní zpracují živočišné odpady, prodávají elektřinu a využijí i teplo.

Za regionální zemědělce se postavilo vedení Pardubického kraje. Podle něj jde ze strany ministerstva o politický faul a nefér jednání, zaběhnutá pravidla by se neměla náhle měnit. „Tržby za energii by přinesly finance do regionu a zejména na venkov,“ myslí si jeden z radních kraje Václav Kroutil. Rozhodnutí ministerstva jen v Pardubickém kraji podle odhadu poznamená desítku projektů. Pardubičtí radní počítají s podporou dalších regionů, celý problém se bude nadále řešit na úrovni Asociace krajů.