Cheb řeší, kam se seniory

Cheb - Třiadvacet seniorů má opustit soukromou léčebnu dlouhodobě nemocných Amica v Chebu. Seniorům, kteří jsou tam i několik let, se jinam nechce, v Amice našli domov. Kraj ale na stěhování trvá, klienti by totiž sociální lůžka neměli obsadit na více než čtvrt roku.

Do Amiky šli mnozí poté, co nesehnali místo v domově důchodců. Některým je i devadesát let. Zvykli si tu a už tu zůstali. Krajský úřad zatím porušování podmínky „tři měsíce a dost“ Amice toleroval. Letos už nechce. „Klienti mají možnost výběru. Mohou si vybrat některý z domovů sociální péče nebo mohou jít do domácího ošetřování. V Amice zůstat nemohou,“ informovala mluvčí Karlovarského kraje Andrea Bocková.

Kraj Amiku kritizuje. Měla klienty upozornit na to, že jejich pobyt zde může být časově omezený. Amica to odmítá, část jich převzala od bývalého provozovatele. Navíc prý pro ně hledá jiné možnosti. „Senioři mají právo na výběr zařízení, bohužel míst je nedostatek. Někteří budou muset jít tam, kde bude volné místo,“ konstatuje ředitel Amiky Samuel Pilař.

„Lámat přes koleno se to nedá, kdyby stěhování znamenalo těžké psychické trauma, tak bych se přimlouval, aby těm lidem bylo umožněno tam dožít,“ říká starosta Chebu Pavel Vanoušek. Zřízení sociálních lůžek v minulosti radnice dotovala více než čtyřmi a půl miliony korun. Na provozní náklady ale dlouhodobě přispívat nechce. Dotace LDN snížil i kraj, z loňských tří milonů dvou set tisíc na letošní necelé dva miliony.