Přidělování dotací v jižních Čechách provází kritika

Jižní Čechy – Stále větší skupina jihočeských starostů kritizuje rozdělování dotací z Regionálního operačního programu Jihozápad. V současné době aktuálně nesouhlasí s podmínkami nové sedmnácté výzvy, která se týká podpory cestovního ruchu. Vymezují totiž jen určité oblasti a obce, které o tuto konkrétní dotaci mohou žádat.

Peníze na podporu turistického ruchu by podle nespokojených starostů potřebovaly i obce v okolí Orlické přehrady nebo z pomezí jižních a středních Čech. Žádná z nich ale o dotaci ze sedmnácté výzvy požádat nemůže. Podmínky to neumožňují. „Naprosto odporují základnímu principu rovné příležitosti všem,“ potvrdil starosta Bechyně Jaroslav Matějka (nestr.) a starosta Mladé Vožice Jaroslav Větrovský (nestr.) doplnil: „Diskriminuje to podnikatelské subjekty i nestátní neziskové organizace, které by se také, stejně jako obce, o dotační prostředky mohly ucházet.“ Stejný názor zastává i starosta Kovářova Pavel Hroch (nestr.): „Myslím, že rozvoj cestovního ruchu patří na celé území Jihočeského kraje.“ Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola (ČSSD) však namítá: „Proti subjektivním pocitům několika starostů stojí objektivní důvody. Jsou to území, která jsou strukturálně postižena, kde je vyšší míra nezaměstnanosti, kde ta infrastruktura je přeci jenom zanedbanější.“

Žádost o dotaci si mohou podat například obce z Blatenska, česko-rakouského pohraničí nebo Novohradských hor. Naopak ze severní poloviny kraje ani jedna. „Myslím si, že na takovém Mladovožicku, Jistebnicku nebo Nadějkovsku je to naprosto srovnatelné,“ podotkl senátor Pavel Eybert (ODS) a Jaroslav Větrovský dodal: „Oblasti, které mohou žádat, mohou čerpat i z dotačních titulů, na které my tady dosáhnout vůbec nemůžeme. Například přeshraniční spolupráce.“ Podmínky výzvy vycházejí z plánu rozvoje, který zpracovávala nezávislá firma. I podle ministerstva financí jsou v souladu se strategií operačního programu a neohrožují transparentnost výběru.

Část jihočeských starostů si na rozdělování dotací z Regionálního operačního programu nestěžuje poprvé. Podle nich i v některých předchozích výzvách byla většina úspěšných projektů právě z jižní poloviny kraje.

/*json*/{"map":{"lat":49.53313,"lng":14.809021,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.53313,"lng":14.809021,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/