Přelouč chce prodat městské lesy - zisk má jít na stavbu radnice

Přelouč –V Přelouči vyroste nová budova radnice, která město přijde na zhruba 84 milionů korun. Město ale nedostalo dotaci, zastupitelé nakonec rozhodli, že se výstavba bude financovat z prodeje lesů, které patří městu. Dosud totiž úředníci pracují v několika budovách a město platí za pronájem kanceláří drahé nájemné. Část zastupitelů ovšem považuje stavbu za příliš luxusní a proti prodeji lesů protestuje.

Starostka Přelouče Irena Burešová (ODS) slibuje, že bude nová radnice moderní budova, která bude splňovat všechny předpisy včetně bezbariérových přístupů nebo archivace materiálů. Podle zastupitelky Zdeňky Kumstýřové (KDU-ČSL) je ovšem otázka, zda město nemohlo najít levnější variantu. 

V minulosti Přelouč za lesy požadovala 12 milionů korun, nyní cena klesla na osm milionů. „Lesy se snažíme odprodat už třetím rokem. Nehospodaříme v nich a předpokládá se zrušení státních dotací, které jsme na ně dostávali. Byla by to další výdajová položka, přitom město lesy ke své činnosti nutně nepotřebuje,“ uvedla starostka města Irena Burešová (ODS). Podle ní by podnikatelé v lesním hospodářství s porosty hospodařili lépe. Nižší cenu stanovil nový znalecký posudek a odráží i stagnaci či pokles realitního a dřevařského trhu. Záměr prodeje musejí ještě schválit zastupitelé.   

Přelouč vlastní 150 hektarů lesa v několika katastrálních územích. Předchozí nabídky zájemce nenašly, proto bude vyhlášena soutěž obálkovou metodou s novou minimální cenou. Vloni skončilo lesní hospodaření se ztrátou zhruba 30 tisíc korun, podobně jako předloni. Od června 2009 se totiž v lesích neprováděla žádná činnost, což je podle lesního hospodáře města neudržitelné. Do roku 2008 však lesy přinášely zisk v řádu několika set tisíc korun.