V Hranicích u Chotěboře se chodí na univerzitu do kravína

Hranice u Chotěboře – Na okraji obce Hranice u Chotěboře ožívá starý opuštěný kravín. Parta mladých umělců chce tuto stoletou stavbu proměnit v kulturní a ekologické centrum. Teď je tam například mezinárodní lidová univerzita.

Stoletý kravín v Hranicích se mění ve venkovské centrum, kde se má prolínat ekologie s uměním. V současné době například hostí kromě tuzemských také umělce a vědce z Holandska, Belgie, Německa a Maďarska a vytváří s nimi podle starých plánů netradiční včelí úly. „Tenhle úl má prosklenou pozorovatelnu. Je to starý africký model, který se ale ještě dodnes používá,“ uvedl účastník z Belgie Givy van Belle. Mezinárodní dílnu vede včelař Jiří Málek z Libice nad Doubravou. Oprášil projekt Švýcara Hubera z roku 1789 a vyrábí s účastníky unikátní včelín. Dá se jím doslova listovat jako knihou. „Včelaři chtěli porozumět včelám, proto potřebovali ty včely otevřít nerušeně, aniž by poškodili dílo,“ vysvětlil Jiří Málek.

V bývalém kravíně se také učí ze dvou prázdných sudů vyrábět jednoduchá, vysoce účinná, ekologická kamna a po večerech zase natáčejí rozhlasovou hru. Akce nese název Letní univerzita. V podobných projektech chtějí pokračovat několikrát ročně. „Pokoušíme se tady vytvořit takové umělecké ekologické centrum. Tedy místo, kde by se setkávali umělci, různí specialisté i vědci,“ prohlásila spoluorganizátorka akce Lenka Dolanová z občanského sdružení Yoyo.

Akce vyvrcholí v sobotu v podvečer ochutnávkami různých medů, prezentací vytvořených úlů a také koncertem.

/*json*/{"map":{"lat":49.764118,"lng":15.688255,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.764118,"lng":15.688255,"type":"1","description":""},{"lat":49.764118,"lng":15.688255,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/