Pardubický projekt vyvolává emoce

Pardubice - Pardubická radnice řeší kuriózní spor. Zastupitelé se nemohou shodnou na tom, za co utratit 138 milionů korun z evropských fondů. Vedení města chce postavit na náměstí Republiky přemostění a dopravu svést pod zem. Část opozice ale projekt kritizuje. O sporném projektu budou zastupitelé města rozhodovat v říjnu.

Radnice chce frekventovanou dopravní tepnu umístit pod zem. Na náměstí Republiky by tak vzniklo přemostění, které by spojilo novou a starou část města. „Je to propojení třídy Míru v té budoucí krásné podobě a Pernštejnského náměstí,“ řekl náměstek primátorky Pardubic Jiří Rozinek.  

Na projekt má radnice k dispozici 138 milionů korun z evropských fondů. Náročná stavba ovšem musí být hotová v roce 2013. „Teď nám jde hlavně o to splnit termíny pro čerpání prostředků z Regionálního operačního programu,“ podotkl Rozinek.

Někteří opoziční zastupitelé projekt kritizují. Podle nich se radnice na poslední chvíli snaží za každou cenu utratit evropské peníze, o které by jinak přišla. „V tuto chvíli nevidím takový projekt jako reálný. Nejde o efektivní využití těchto prostředků,“ míní opoziční zastupitel Pardubic Václav Snopek. 

Pod tíhou kritiky radnice začala zvažovat i jiné možnosti. Přestavbu chátrající sportovní haly, vybudování vědeckého centra nebo obnovu nábřeží. Koaliční zastupitelé a architekti však tvrdí, že projekt náměstí Republiky se dá realizovat za přijatelnou sumu. Navíc taková šance se údajně nemusí dlouho opakovat.