Spor o daně rozdělil liberecký magistrát

Liberec – Nová liberecká koalice řeší první větší spor. Vedení města navrhuje zalepit díru v rozpočtu zvýšením daně z nemovitosti. Věci veřejné se však postavily proti, menšinová koalice tím přišla o další hlasy a neprůchodný návrh zastupitelé stáhli z jednání. Podle magistrátu se tím ale problémy Liberce jen odsouvají. Z ekonomického hlediska je situace vážná. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce hrozí, že pokud město problém nevyřeší, budou mu koncem roku chybět desítky milionů korun a město potom nedostojí některým svým závazkům. Zvýšení daně by stávající stav podstatným způsobem řešilo.

Daň z nemovitosti – stoprocentní příjem města a jedna z mála možností, jak ještě naplnit poloprázdnou městskou pokladnu. Sazba daně v Liberci přitom patří k nejnižším. „Jsme svědky toho, že nám vypadávají daňové příjmy, které nám měl poslat stát, ale z různých důvodů je nepošle. Náš letošní rozpočet tedy bude o mnoho milionů kratší a ten problém se nám přesune do rozpočtu příštího roku,“ uvedl náměstek primátorky Liberce pro ekonomiku Jiří Šolc (Liberec občanům).

Liberec, ještě pod vedením odvolaného primátora Jana Korytáře, sestavil pro letošní rok úsporný rozpočet. I přesto příjmy zaostávají za očekáváním. Místo 70 milionů město vybere na dani z nemovitosti jako loni jen asi 53 milionů. Podle Věcí veřejných ale dosud nevyčerpalo možnosti úspor a na zvýšení daně je zatím brzo. „Zatím si myslíme, že stále dochází k plýtvání, zejména pokud jde o veřejné zakázky. A tam jsou možné úspory,“ potvrdil radní Petr Černý (VV) a zastupitel za Změnu pro Liberec Jaromír Baxa doplnil: „My bychom byli ochotni to podpořit, to jsme deklarovali už na začátku, v případě, že vedení města bude ochotno přistoupit na některé z našich požadavků, které povedou k zárukám, že se ty peníze jednoduše nerozkutálejí.“ Podle ODS se nedaří ani prodávat majetek a město by mělo situaci s příjmy urychleně řešit.

Vedení Liberce situaci řešit musí, přestože mu chybějí hlasy jednoho z koaličních partnerů. Náměstek Jiří Šolc chce o zvýšení daně z nemovitosti s ostatními stranami dále jednat. Paradoxně největší šanci na úspěch má u opoziční Změny pro Liberec exprimátora Korytáře, která si však jako podmínku svého souhlasu klade dvanáct konkrétních ekonomických a protikorupčních opatření. Důležitý bude samozřejmě i výsledek jednání s Věcmi veřejnými a to i pro budoucí fungování koalice. Pokud by daň z nemovitosti měla v Liberci příští rok vzrůst, zastupitelé by o tom museli rozhodnout do konce září.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/