Dědictví Orlických hor komplikuje stavbu lanovky

Orlické Záhoří (Rychnovsko) – Nečekané komplikace provázejí stavbu lyžařského areálu v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. I když se obec původně nejvíc bála, jak na projekt zareagují ochranáři, proti výstavbě vystupuje občanské sdružení, které má oficiální sídlo téměř dvě stě kilometrů daleko – v Praze.

Přilákat turisty, zastavit úbytek obyvatel a dát lidem práci – to jsou hlavní důvody, proč se Orlické Záhoří rozhodlo postavit lanovku s více než 1 600 metrů dlouhou sjezdovkou. Na protější polské straně takových lanovek v posledních letech vzniklo několik a lidé podle starosty Vojtěcha Špinlera v zimě začínají jezdit spíš tam než do Záhoří. „Lidé se sem ani nepřijedou ubytovat. Ubytují se v Polsku, jezdí do Polska lyžovat a my na to koukáme skrz hranice,“ uvedl starosta obce Záhoří Vojtěch Špinler (nestr.) a Petr Polák, majitel hotelu v Orlickém Záhoří, doplnil: „Na lanovku tady čekáme už hodně dlouhou dobu a doufáme, že se brzy postaví.“

Obec výstavbu lanovky připravovala šest let, má stovky stran dokumentů včetně kladného stanoviska Správy Chráněné krajinné oblasti Orlické hory. „I vzhledem k závěrům hodnocení dopadu na životní prostředí jsme nakonec došli k závěru, že nelze ten záměr zamítnout,“ potvrdil vedoucí Správy CHKO Orlické hory David Rešl.

Proti výstavbě však začalo vystupovat občanské sdružení Dědictví Orlických hor z pražské Malé Strany. Kontaktovat ho není jednoduché, na internetu není k nalezení e-mailová adresa ani telefon a oslovené firmy ze stejné adresy takové sdružení neznají. „Pokračujeme dál. Nejsem pesimista a myslím, že lanovku se nakonec podaří postavit a skiareál vybudovat. Ale to zdržení mě samozřejmě mrzí, je to nepříjemné,“ dodal starosta Špinler.

Rozpočet na lanovku je 120 milionů korun, obec částečně počítá s penězi z Evropské unie.

/*json*/{"map":{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/