Exstarosta Lipnice n. Sázavou údajně okradl obec o 2,5 milionu

Lipnice nad Sázavou (Havlíčkobrodsko) – Policisté z odboru hospodářské kriminality stíhají bývalého starostu Lipnice nad Sázavou Ladislava Horkého ze zneužití pravomoci, zpronevěry a podvodů. Spolu s ním byl obviněn ještě jeden muž. Celou řadu pochybení zjistil při kontrole účetních dokladů o hospodaření obce po nástupu do funkce současný starosta Leoš Bláha, jenž na Horkého podal loni v listopadu trestní oznámení. Informaci přinesl Deník.

„Do účetnictví obce dával fiktivní faktury a doklady. Tyto faktury a doklady byly na práce, které nebyly pro obec vůbec provedeny,“ řekla ČT policejní mluvčí Dana Čírtková. Horký svým jednáním údajně způsobil škodu nejméně 2,5 milionu korun. Druhým obviněným je šestačtyřicetiletý podnikatel, a to z trestného činu a přečinu podvodu spáchaných ve formě pomoci. Obci měl vystavovat fiktivní faktury a doklady na dodávky a práce, které pro obci nikdy neprovedl. V případě prokázání viny mu hrozí až pět let.

Bývalému starostovi hrozí až osm let

Horký podle Bláhy zfalšoval i kolaudační rozhodnutí ke stavbě sociálního zázemí u fotbalového hřiště. Současné vedení obce navíc objevilo nesrovnalosti také v souvislosti s vyúčtováním rekonstrukce a předláždění lipnického náměstí. Starosta proto tvrdí, že další policejní obvinění na sebe nenechá dlouho čekat.

Horký ale vinu odmítá. „Výše částek, které mohou být na základě dosavadního vyšetřování policie sporné, ale ne jisté, nesouvisí s mým domnělým obohacením. To v žádném případě. Nic jsem neukradl,“ uvedl v emailovém vyjádření pro Českou televizi.

Ještě v březnu hrozil Lipnici bankrot, neměla na zaplacení elektřiny nebo odvoz odpadků. Díky překlenovacímu úvěru je už obec z nejhorších dluhů venku, podařilo se prozatím zachovat i provoz základní školy.