Audit hradeckého letiště odhalil nezákonné odměny i černý fond

Hradec Králové – Audit hospodaření městské firmy Letecké služby v Hradci Králové zjistil závažné nedostatky. Ve firmě, která se stará o tamní letiště, se v rozporu se zákonem vyplácely odměny a vytvářel černý fond. Firma navíc nevybírala dodavatele v řádných výběrových řízeních a jeden tendr dokonce zmanipulovala. V Leteckých službách pracuje 15 lidí. Firma ale není soběstačná a jen za poslední dva roky dostala od radnice přes 22 milionů korun. Odvolaný ředitel Roman Zindulka se k auditu odmítl vyjádřit. Valná hromada se bude jeho výsledky zabývat 1. listopadu.

Kontroloři z radnice se zaměřili na období v letech 2009 a 2010. Bývalý vysoký úředník magistrátu a člen představenstva firmy Roman Šabrňák tehdy dostal odměnu 73 tisíc korun. Podle mluvčí magistrátu Magdalény Vlčkové na to ale jako vyslaný zástupce města neměl podle zákona nárok. Firma proto bude peníze chtít vrátit.

Firma vybírá nového ředitele

Nezákonné odměny ale nebyly jediným prohřeškem. Kontroloři narazili i na fond zřízený mimo oficiální účetnictví. „Jsou tam nějaké věci, kdy se peníze vybraly a vrátily se za určitou dobu zpátky na účet bez dokladů o tom, k čemu byly použity. Jsou tam věci, které vypadají i tak, že se nějaké peníze ztratily,“ řekl ČT hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK).

Chyby se našly i v některých tendrech. Ředitel například podle auditu protežoval jako dodavatele oblečení firmu Tommy Advertising, která tehdy patřila jeho bývalé manželce. Podle kontrolorů firma předražila dodávku čepic o 137 procent, bund o 25 procent.

Auditoři se nemohli dopočítat ani spotřeby paliva. Manažer natankoval do soukromého auta 469 litrů a zaplatil třeba až po roce. „Celkový objem nákupu benzinu neodpovídá vykázaným jízdám. Auditor vyslovil podezření, že mohlo dojít k neoprávněnému čerpání třeba i pro soukromé účely,“ dodala Vlčková.