Praha zruší tři střední školy, sloučí je s jinými

Praha - Praha zruší od příštího školního roku tři střední školy, sloučí je s jinými. Rozhodli o tom dnes radní hlavního města. Sloučení se dotkne například odborné školy logistických služeb v Praze 9 či potravinářského učiliště v Písnici. Praha počítá s tím, že ušetří až devět milionů korun.

Podle primátorova náměstka Antonína Weinerta (ČSSD) je důvodem rušení také demografický vývoj. „Je nutné přistoupit ke sloučení škol, o které je ze strany uchazečů dlouhodobý nezájem, nebo jsou identické obory vzdělání nabízeny jinými ekonomicky silnějšími školami,“ uvedl Weinert s tím, že loni nastoupilo na střední školy v Praze asi 12 700 žáků, letos asi o 1 100 méně. „Letos je v devátých třídách základních škol 6 567 žáků, v prvních ročnících středních škol je ale k dispozici téměř 10 500 míst,“ poznamenal Weinert.

K 1. červenci 2012 se Střední odborná škola logistických služeb v Praze 9 sloučí se Střední školou elektrotechniky a strojírenství v Praze 10, která bude zároveň nástupnickou školou. Sloučení čeká rovněž Střední průmyslovou školu zeměměřickou v Praze 9 a Střední průmyslovou školu stavební Josefa Gočára v Praze 4. Nová škola se bude jmenovat Střední průmyslová škola stavební a zeměměřická Josefa Gočára. Rada dnes také schválila sloučení Středního odborného učiliště potravinářského v Písnici se Středním odborným učilištěm gastronomie v Praze 10. 

Praha původně uvažovala o zrušení pěti škol, opatření se nakonec nedotkne odborné školy v Drtinově ulici v Praze 5 ani strojnické průmyslové školy v Betlémské v Praze 1.