U Hevlína roste první přeshraniční golfové hřiště s Rakouskem

Hevlín - První přeshraniční golfové hřiště mezi Českem a Rakouskem začalo v těchto dnech vyrůstat u Hevlína na Znojemsku, kudy ještě před 22 lety vedla neprostupná železná opona. Dnes od tohoto prostoru obec očekává, že zvýší turistický ruchv regionu a místním přinese pracovní místa. Projekt za 130 milionů má doplnit pomyslný trojúhelník golfových hřišť ve moravském Slavkově a dolnorakouském Poysdorfu.

Šedesátihektarové hřiště vyrůstá z devadesáti procent na území Česka, a z deseti na rakouské půdě. Právě na ní také vznikne zázemí golfového sportoviště, které zainvestoval rakouský soukromník. Pro Rakušany je golfové hřiště GolfWorld Laa-Hevlín projektem, který znamená vedle termálních lázní další příležitost pro turisty a pro trávení volného času v území kolem městečka Laa.

A pro Čechy práci v již tak nezaměstnaností poznamenaném znojemském regionu. Celkem by mělo v zázemí budoucího golfového klubu pracovat až 60 lidí, Rakušanů a čechů. „A to je pro nás dobrýá zpráva. V obci přibude turistů, proto se už teď staví další penziony, aby se měli kde ubytovat,“ vysvětlil starosta Hevlína Drahomír Nosek (Moravané).

Příprava projektu přitom podle hevlínského starosty nebyla snadná. Trvala celé čtyři roky. nejdříve bylo nutné vyřídit územní rozhodnutí, vyřidít využívání vody z řeky Dyje a pak také sehnat peníze. „Rakušané měli pocit, že vyřídit papíry bude otázka dvou měsíců, ale tak to není. A tak z původního investora sešlo. Teď se našel nový,“ dodal Nosek.

Osmnácti jamkové hřiště by mělo začít fungovat od října příštího roku. Pokud bude stavebníkům přát počasí. „V dubnu bychom chtěli mít hotové terénní úpravy, abychom mohli zasít trávu,“ vysvětlil Christian Muck, obchodní ředitel.

Kdysi hraniční patník, dnes místo, kde bude českorakouské golfové hřiště
Kdysi hraniční patník, dnes místo, kde bude českorakouské golfové hřiště
Více fotek
  • Kdysi hraniční patník, dnes místo, kde bude českorakouské golfové hřiště zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2960/295914.jpg
  • U Hevlína se začalo pracovat na budoucím česko-rakouském golfovém hřišti zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2960/295918.jpg