Sociální pracovníci v Jihlavě kritizují výplaty dávek

Jihlava – Sociální pracovníci, kteří v Jihlavě pracují s Romy nebo nepřizpůsobivými, kritizují systém vyplácení sociálních dávek. Rozšířila se totiž praxe, kdy např. příspěvky na bydlení dostávají přímo majitelé soukromých ubytoven. Podle odborníků pak selhávají všechny sociální programy.

V jednom malém pokoji ubytovny se tísní čtyřčlenná rodina, sociální zařízení má na chodbě, sprchu nebo pračku si platí zvlášť a vařit si chodí do společné kuchyňky. Měsíčně tady takovou rodinu vyjde bydlení na 9400 korun, podle ubytovaných ovšem většinu nákladů zaplatí magistrát přímo majiteli.

„Od sociálky má majitel papír, kolik mu z magistrátu poslali, a my platíme jenom ty doplatky - kdo má víc dětí tak vyšší, kdo míň tak nižší doplatky,“ popisuje stávající situaci  obyvatelka ubytovny Iveta Šamková. Podle jiné obyvatelky ubytovny Renaty Cinové nikdo přesně neví, kolik magistrát zaplatí a jestli bude třeba něco doplácet.

Pracovníci: Takhle je změna v nedohlednu

Většině ubytovaných takový systém vyhovuje, sociálním pracovníkům se však vůbec nelíbí, protože znemožňuje pracovat s příjemci dávek a nenutí je žít jiným způsobem. „Společnost na to tvrdě doplatí, protože z těchto lidí se stávají opravdu jenom sociální narkomani a příjemci peněz. Nenapomáhá jim to vrátit se do normálního proudu,“ vysvětluje svoji nespokojenost sociální pracovník Patrik Priesol.

„Peníze odcházejí na účet ubytoven se souhlasem jednotlivých klientů, což vychází z letité praxe a zkušeností sociálních pracovníků. V momentu, kdy některým lidem dáme peníze v hotovosti, tak s nimi mnohdy už do těch ubytoven nebo azylových domů vůbec nedojdou,“ zdůvodňuje systém dávek mluvčí magistrátu Radek Tulis. Priesol ale tvrdí, že je to pouze pohodlností úřadů. Celorepublikově podle jeho slov vzkvétá byznys se sociálním bydlením a zcela chybí zpětná vazba nebo snaha o změnu.