Z bývalé střelnice v Liberci vznikne Vodní dům

Liberec - Bývalá vojenská střelnice v Liberci-Harcově se má změnit na ekologické vzdělávací centrum. Zchátralý a nebezpečný areál získala nezisková organizace Suchopýr. Projekt na tzv. Vodní dům za 40 milionů Kč zaplatí ze skoro 90 procent evropské fondy.

Dvacet tisíc metrů čtverečních bývalé vojenské střelnice chátrá už 20 let. Hlavní budova hrozí zřícením, zbytek areálu je zase protkaný hlubokými šachtami, které nemají kryty. „Byly rozkradeny šachty, které zakrývají drenážní systém,“ říká autor revitalizace území architekt Ladislav David. Prostory jsou proto nebezpečné.

Za tři roky by se měl areál změnit k nepoznání. Dominantou má být takzvaný Vodní dům a také Černý potok, který teď protéká pod střelnicí. Projekt počítá s meandry, tůňkami i dvěma rybníky, tak aby si tu našlo domov co nejvíc vodních živočichů. „Předpokládáme, že se zde trvale budou vyskytovat nejenom ryby, ale i obojživelníci v době rozmnožování, to znamená zejména na jaře,“ říká Martin Dušek z organizace Suchopýr.

Vodní dům má přilákat hlavně rodiny s dětmi. Ekologové počítají s tím, že si centrum na svůj provoz nevydělá a i na to jsou prý připraveni. „Za tímto účelem už jsme i některé subjekty oslovili a jsou připraveny se podílet na spolufinancování provozu tohoto areálu,“ řekl Radek Hromádka z o.p.s. Suchopýr.

Veškeré předchozí plány na využití střelnice ztroskotaly. Současný projekt teď vítají i správci okolních lesů. Příští rok se začne s kácením a demolicemi a rok poté s výstavbou. Celý projekt má být hotový v roce 2014.