Dvůr Králové zadržuje platby obyvatel za vodné a stočné

Dvůr Králové nad Labem – Město prohrálo spor se soukromou firmou Vodovody a kanalizace, ve kterém šlo o proplácení vodného a stočného. Radnice vyzvala své obyvatele, aby platili přímo jí. Podle rozsudku Krajského soudu v Hradci Králové mají ale platit vodárnám. Celá situace se vyvíjí tak, že peníze tisíců lidí zadržuje Dvůr Králové podle rozsudku neoprávněně.

„Nehodláme žalovat lidi hromadně, protože jsme přesvědčeni, že se do této situace dostali zaviněním města. Město by podle rozsudku mělo vrátit peníze zpět odběratelům a oni nám zaplatit příslušné částky,“ je přesvědčen jednatel společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zdeněk Kouba.

Soud potvrdil, že do sporu vodáren a města se odběratelé vody dostali nevinně. Ve Dvoře je tři a půl tisíce odběratelů vody, z nichž 80 procent z nich začalo platit městu. Radnice se rok snaží soukromého nájemce od sítě odstavit, ale smlouva s ním je podle soudu platná.

„Město chce provozovat vlastní vodovodní a kanalizační síť prostřednictvím svých vodovodů a kanalizací,“ vysvětluje plány starostka Dvora Králové Edita Vaňková. Město tvrdí, že mu VaK dluží 50 miliónů, například za čištění odpadních vod.

S jednatelem VaK Koubou se snaží domluvit na odchodu mimosoudně. Odmítá mu ale zaplatit 60 miliónů, které podle starostky za odstoupení od smlouvy a odkup majetku žádá. Majitel vodáren Zdeněk Kouba odhaduje, že mu Dvůr Králové nad Labem do této chvíle dluží 30 až 40 miliónů korun.