Z Jesenicka odcházejí mladí lidé, jdou za prací

Jeseník – Mladí lidé z Jesenicka stále častěji odcházejí za prací jinam. V kraji ji totiž nemohou najít, a pokud ano, tak za nižší platy. Podle realitních kanceláří výrazně narostl počet opuštěných domů, které se nedaří prodat.

Na Jesenicku nyní těžko hledají práci lidé takřka ve všech oborech. Míra nezaměstnanosti tady k poslednímu září byla 13 procent. „Stárnou nám tady lidé, počet lidí ubývá,“ říká starosta Uhelné Ludvík Juřík. „Mladí lidé, kteří zde vyrostou, po svém studiu odcházejí do vnitrozemí,“ sdělila starostka Jeseníku Marie Fomiczewová. Odborníci ze sociální oblasti varují, že s přibýváním nezaměstnaných přibývá i těch, kteří se stávají závislými na drogách či automatech. 

Podle průzkumu Katedry politologie Univerzity Palackého jsou nejméně spokojeni s kvalitou života v kraji právě lidé na Jesenicku. A také nejčastěji uvažují o stěhování. „Pokud bychom vzali ten vzorek nespokojených lidí, tak 68 procent z nich uvažuje o odstěhování z toho důvodu, že nemůže najít práci,“ uvádí politolog Pavel Šaradín. „Realitní trh se tady úplně zastavil. Z katastru nemovitostí je zřejmé, že tady se nic neprodává,“ říká majitel realitní kanceláře v Jeseníku Pavel Šimon. Zatímco podnikatelům se příliš nedaří, naopak turisty region láká. V letošním roce přijelo o dvanáct procent více návštěvníků než loni.