Starostové ze Šluknovska odmítli setkání s prezidentem Klausem

Benešov nad Ploučnicí - Se starosty ze Šluknovského výběžku se chtěl dnes během své návštěvy Ústeckého kraje setkat prezident republiky Václav Klaus. Pozval je na zámek do Benešova nad Ploučnicí. Část z nich ale pozvání odmítla. Nelíbilo se jim, že si prezident nenašel čas zajet k nim přímo.

Příjezd prezidenta Václava Klause si opakovaně žádali demonstranti na náměstích. O setkání s ním stáli i starostové. Zpráva, že se ve Šluknovském výběžku neobjeví ani v době, kdy cestuje po Ústeckém kraji, je rozladila.

„To není ješitnost, my jsme chtěli, aby pan prezident viděl, jak jsou tady lidé naštvaní,“ vysvětluje starosta obce Dolní Podluží Josef Pecinovský. „Kdyby přijel až k nám, bylo by to alespoň vyjádření zájmu,“ dodává starostka města Šluknov Eva Džumanová.

Protesty na Šluknovsku
Protesty na Šluknovsku
Více fotek
  • Protesty na Šluknovsku zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2963/296227.jpg
  • Klaus na Šluknovsku zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2963/296228.jpg

Za prezidentem na zámek v Benešově nad Ploučnicí nakonec odjeli jen někteří. Nespokojené starosty neuklidnilo ani vysvětlení, že trasa prezidentovy cesty po kraji byla zvolena dlouho předem.

„Já považuji za cennější promluvit v klidu se starosty, než abych se šel demonstrativně postavit před jednu budovu ve Šluknově a nechal udělat tisíc fotografií,“ obhajuje se Václav Klaus. Podpořila ho i hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. „Pan prezident byl naopak vstřícný, že si sedne se starosty postižených obcí,“ prohlásila.

Starostové, kteří pozvání přijali, tvrdí, že jde především o úctu k hlavě státu. I oni ale  připustili, že na rozbor problémů čas nebude.

Klaus po dnešním setkání se starosty Šluknovska řekl, že vidí absenci jasného akčního plánu, který musí vypracovat vláda. Po takovém plánu volají také starostové obcí, které se v poslední době potýkají se sociálním napětím, i Ústecký kraj. Všechny vlády za poslední desetiletí dělaly podle Klause pouze líbivá gesta.

Starostové zdůraznili, že pouze mají strach z toho, že z akčního plánu a pomoci od státu stejně nakonec sejde. „Obávám se, že poté, co problém zmizí z obrazovek a z novin, se nebude dál nic dít. I když se na spoustu věcech shodneme a jsou jasné, nikdo nás neposlouchá,“ uvedl starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart, který také ocenil, že se Klaus se starosty sešel, ačkoliv to původně v programu neměl.