Pražské městské části se bojí o dotace

Praha - Hlavní město plánuje změnit systém přerozdělování peněz 22 městským částem. Nově by tak kritériem bylo mimo jiné množství zeleně a komunikací, o které městská část pečuje. S návrhem změny, který v úterý schválila rada města, nesouhlasí starostové Prahy 1 a 5. Obávají se, že přijdou o desítky milionů korun.

Podle starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) bylo dosud hlavním kritériem množství peněz, které městská část vybere na daních od fyzických osob. Z úterního usnesení rady ke druhému čtení rozpočtu vyplývá, že je nyní na stole takový návrh, v kterém by hlavním kritériem byl počet obyvatel a počet žáků v městské části. Dohromady by tvořily 60 procent. Zbytek by ovlivňovalo množství zeleně a komunikací, o které se městská část stará, a rozloha obvodu.

Většina starostů s návrhem souhlasila, proti jsou ale Praha 1 a 5, kde v křesle starosty po loňských volbách usedli zástupci TOP 09. Klíma tvrdí, že by pátá městská část mohla touto úpravou přijít o 50 až 60 milionů korun, Praha 1 pak o 80 až 85 milionů korun. „Na jednoho občana Prahy 5 tak nyní dostaneme 2400 korun, zatímco jiné městské části budou mít 5800 korun,“ tvrdí Klíma.

Městská část Praha 1
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký dnes novinářům řekl, že městská část na letošní rok od hlavního města dostala 163 milionů korun, pro příští rok počítala se snížením na 132 milionů. S takovou ztrátou by se podle něj radnice vyrovnala. Nyní to ale vypadá, že by Praha 1 měla dostat jen asi 86 milionů korun. „Doufám, že tato varianta nebude přijata. Nedovedu si představit škrty v řádu 50 procent,“ řekl Lomecký. Pak by radnice podle něj musela přehodnotit všechny investiční projekty, protože mandatorní výdaje pozastavit nemůže.

Změna by se měla dotknout městských částí Praha 1 až 22. U menších obvodů, mezi které patří například Běchovice, Kolovraty, Libuš, Suchdol či Zličín, platí jiný systém. Ten zůstane zachován.

Systém přerozdělení peněz bude součástí rozpočtu hlavního města na rok 2012, který Praha připravuje. Zastupitelé by jej mohli schválit na konci listopadu.