Ohaře jsou ve finále

Ohaře u Kolína – Mateřská škola v Ohařích u Kolína proslavila svoje jméno v Evropě, dostala se totiž do finále ekologické soutěže organizované Evropskou komisí. Přihlásila se do ní s projektem Solární energie do školek a nakonec si odvezla národní cenu.

Malý Filip Sýkora, žák MŠ Ohaře, už ví, že na střechu školky svítí sluníčko a tak ohřívá vodu. Jenom na otázku: „Co je na střeše?“, odpoví poněkud neuměle: „Kolektální leaktory.“ Správná odpověď samozřejmě je: solární kolektory. Na střeše školky v Ohařích jsou od loňska, kdy se místnímu občanskému sdružení podařilo získat na ně peníze od kolínské automobilky TPCA. „Celý rok jsme se tomu s dětmi věnovali. Seznamovala jsem je s tím, co se nám to tam nového objevilo,“ uvedla ředitelka MŠ Ohaře Iveta Dudková a manažerka Místní akční skupiny Zálabí Ivana Suchánková doplnila: „My jsme chtěli, aby projekt chránil životní prostředí, šetřil obecní peníze a aby byly děti vychovávány k ochraně životního prostředí na konkrétním příkladě.“

Solární panely nejenže šetří školce peníze, ředitelku ale také inspirovaly k tomu, aby se přihlásila do evropské soutěže. V angličtině vypracovala projekt, natočila videoprezentaci a hlavně – ekologickou problematiku vysvětlila dětem předškolního věku. „Ekologická témata se na nás valí zprava zleva, takže si vůbec nemyslím, že je na škodu, když se to hravou formou dětem podá,“ dodala Iveta Dudková.

Soutěž byla původně určená pouze pro základní a střední školy, MŠ v Ohařích si ale vyjednala výjimku a účast si tak vybojovala. A vyplatilo se, minulý týden si ředitelka v italské Neapoli převzala národní cenu. A jestli se solární projekt dostane i mezi šestici těch úplně nejúspěšnějších, pojedou si Ohaře pro další ocenění do Bruselu.

/*json*/{"map":{"lat":50.098064,"lng":15.294582,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.098064,"lng":15.294582,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/