V Horšově mají studenti penzion

Horšov (Domažlicko) – Jedinečný školní penzion s restaurací začal fungovat v Horšově na Domažlicku. Unikátní je v tom, že ho navrhli a postavili sami žáci středního odborného učiliště v Horšovském Týně. A teď ho budou i sami provozovat.

Budoucí stavaři penzion s restaurací navrhli a zpracovali projekt. Zedničtí učni pod dohledem mistrů pak penzion postavili. Kromě ryze odborných prací, jakou jsou rozvody tepla, vody a kanalizace, udělali všechno. Teď tu budou budoucí kuchaři vařit a číšníci se starat o hosty. „Hlavní klientelou budou naši žáci, kteří sem chodí denně na obědy a vlastně i celá veřejnost, protože restaurace bude fungovat jako normální restaurace,“ uvedl ředitel SOŠ a SOU Horšovský Týn Václav Švarc. První jídla uvařili učni už na začátku tohoto týdne. „V současné době je to přibližně čtyřicet porcí, do konce roku bychom se měli dostat k sedmdesáti porcím a od ledna bychom chtěli odstartovat i restaurační stravování,“ doplnil učitel praktického vyučování Miroslav Man.

Vedle kuchyně a restaurace se budou muset žáci starat i o chod penzionu s dvaceti lůžky. Provoz celého zařízení přitom nesmí být ztrátový, studenti tak budou muset zvládnout i marketing. „Samotný provoz bude zajišťovat dvanáct kuchařů a číšníků. A každý týden sem budou chodit manažeři obchodu na svoji individuální praxi, kteří budou v recepci a budou zajišťovat společně s vedoucím penzionu školicí akce,“ vysvětlil ředitel Švarc a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec (ČSSD) dodal: „Není to poslední statek, který funguje, ale řekl bych, že funguje nejlépe. U těch ostatních přemýšlíme, co s nimi. Tento chceme zachovat a rozšiřovat.“

Už v příštím roce vyroste vedle penzionu také malá hospodářská farma za tři miliony korun. Opět si ji postaví a budou provozovat žáci středního odborného učiliště.

/*json*/{"map":{"lat":49.540045,"lng":12.921675,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.540045,"lng":12.921675,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/