O mobiliář svého zámku se budou Chudenice soudit

Chudenice (Klatovsko) – Starý zámek rodu Czerninů v Chudenicích na jihozápadě Čech může přijít o velkou část svého mobiliáře. Městys Chudenice, který zámek vlastní, totiž odmítá podepsat zápůjční smlouvu s Národním památkovým ústavem, který je majitelem mobiliárního fondu. Radnice zpochybňuje smlouvu z roku 1966, která stanovila Národní památkový ústav majitelem mobiliáře, a tvrdí, že zápůjční smlouva je pro Chudenice nevýhodná. 

Většina obrazů, porcelánu i nábytku uvnitř starého zámku v Chudenicích původně zdobila nedaleký zámek Lázeň. Mobiliář ale stát v roce 1966 zkonfiskoval a tehdejší místní národní výbor ho nechal převést právě do prostor starého zámku. Údajně tehdy hrozil prodej zdobné výbavy uměleckých děl do Itálie. Dnes by však odstranění lázeňského mobiliáře znamenalo pro chudenický zámek pohromu. „Prakticky by nám tady zůstaly holé zdi,“ uvedla kastelánka Miroslava Žáková.

Mobiliář ovšem zatím může v Chudenicích zůstat. Národní památkový ústav, kterému předměty patří, připravil smlouvu zaručující jeho bezplatné zapůjčení městysu, který dnes vlastní zámek, až do roku 2019. Podle radnice je ale smlouva ve skutečnosti velmi nevýhodná a může být nebezpečná. Nezaručuje, že památkáři po jejím vypršení mobiliář neodvezou, navíc je možné smlouvu kdykoli jednostranně vypovědět a mobiliář odvézt.

Chudenická radnice však za chce ztrátě mobiliáře za každou cenu zabránit. Má ho totiž takřka za vlastní. „O mobiliář se staráme přes 40 let, investujeme do něj, necháváme ho rekonstruovat,“ uvedl starosta David Klíma. I proto se městys rozhodl zpochybnit samotné vlastnictví památkovým ústavem, resp. platnost dohody o převodu majetku z roku 1966. Vlastnictvím se proto bude zabývat soud.

Zástupci státu ani památkového ústavu však nepovažují takový postup za vhodný. „Jediná možná dohoda je ta, kterou stát nabízí,“ sdělila Petra Ulbrichová, vedoucí oddělení ochrany kulturních památek v odboru památkové péče ministerstva kultury. Chudenice však dříve, než soud rozhodne, nechtějí podepsat smlouvu ani vydat mobiliář.