Zóna Solnice „vynesla“ kraji 68milionovou pokutu

Hradec Králové – Stavba průmyslové zóny Solnice se může Královéhradeckému kraji po šesti letech prodražit o dalších 68 milionů. Finanční úřad mu totiž udělil pokutu za špatné dokladování investic při stavbě zóny. Zda vysokou pokutu region opravdu zaplatí, rozhodne krajské finanční ředitelství, ke kterému se královéhradecký krajský úřad odvolal. Výše pokuty odpovídá dotaci, kterou kraj na výstavbu zóny dostal.

Královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD), zdůraznil v reakci na udělení 68milionové pokuty, že všechny problémy při výstavbě solnické zóny byly pouze administrativní. „Žádné peníze se neztratily, nedošlo ke zneužití prostředků,“ řekl hejtman. Podle krajského mluvčího Imricha Dioszegiho udělil finanční úřad sankci kvůli jedné nedodané zprávě, která měla shrnout realizaci projektů v průmyslové zóně v roce 2005. „Jinak úřad konstatoval, že celkově v tomto roce proběhly všechny akce v zóně zcela dle pravidel a podle zákona,“ uvedl mluvčí.

Zastupitel Vladimír Dryml (ČSSD) ovšem na jednání zastupitelstva uvedl, že je přesvědčen o nehospodárném využívání peněz v solnické zóně. Podal proto i trestní oznámení na dnešního vicehejtmana Helmuta Dohnálka (SNK-ED), který měl přípravu zóny na starosti. Podle Drymla byla údajně předražena stavba požární stanice a nejspíš i výstavba silnic v zóně.

Investice v zóně Solnice souvisejí s rozvojem kvasinského závodu automobilky Škoda Auto. Stát a kraj zónu v souhrnu podpořily sumou 1,7 miliardy korun. Automobilka v závodě zaměstnává na pět tisíc lidí, v příštích letech chystá další rozšíření výroby.