Přístavba školy v Úpici na Královéhradecku se zdrží

Úpice – Soutěž architektů na přístavbu základní umělecké školy v Úpici má neobvyklý průběh a teď taky zdržení. Vedení školy chtělo tendr dokonce zrušit, ale v zadání si takovou možnost zřejmě omylem nevyhradilo. Komora architektů okamžitě protestovala, že takový postup by byl nezákonný. Desítky účastníků by navíc mohly chtít od zřizovatele, tedy radnice, zaplatit náklady.

Třiaosmdesát týmů architektů, které bojují o nejlepší projekt na přístavbu základní umělecké školy v Úpici, se nedávno dozvědělo, že se soutěž ruší. „V otevřeném dopise od České komory architektury jsme se dozvěděli, že je tam podezření z pletichy proti veřejné soutěži, to nás naštvalo ještě víc. Vypadalo to, že je tam domluvené, kdo má vyhrát,“ vyjádřil se architekt a účastník soutěže Jan Mackovič.

Porota nepostupovala podle předpisů

Porota vybírala nejlepší projekt dne 12. září, ale nenapsala o tom protokol, jak vyžadují předpisy. Proto chtěl ředitel soutěž zrušit. Jenže komora architektů považuje takový postup za nezákonný a protestuje proti němu. „V případě zrušení této soutěže navrhuji všem účastníkům vyčíslit vzniklou škodu a požadovat její náhradu,“ navrhl předseda ČAK Jan Vrana starostovi Úpice.

„Náklady spojené s takovou soutěži jsou v řádu desítek tisíc. Pro město by to byly náklady v řádech milionů korun, aby odškodnili ty soutěžící týmy,“ řekl Mackovič. Město, jako zřizovatel školy, si ale takový vývoj nepřipouští. „Stanovisko města je jednoznačné. Dokončit soutěž a vybrat vítěze,“ podotkl starosta Úpice Jaroslav Hůlek. Nová porota by měla znovu posoudit nabídky všech účastníků a vybrat asi pět finalistů, kteří postoupí do druhého kola.