Místo skládky vznikla v Hubově náves

Hubov – Obyvatelé Hubova na Táborsku si vlastníma rukama vybudovali náves. Kdysi tam už byla, když se ale vesnice vylidnila, vznikla na jejím místě černá skládka. V posledních letech začal Hubov ožívat, přibylo malých dětí a zrodil se nápad střed vesnice obnovit. Teď se po roce úsilí bude slavnostně otevírat.

Končí tady silnice a po dlouhá léta ve většině domů nikdo nebydlel. Bývalou hubovskou náves už připomínal jen křížek a místo ní byl zarostlý nepořádek. „Byť to tak dnes už nevypadá, tak na náves všechny domy mířili svým štítem a byla tam krásná zvonice,“ říká předsedkyně Okrašlovacího spolku pro Nadějkov a okolí Jana Průšová.

S obnovou návsi začali místní tím, že vymysleli, jak by měla vypadat. Pak napsali projekt a zažádali o dotaci. Na jaře se pustili do práce. Zkrášlení vsi stálo více než 150 hodin dobrovolnické práce a přibližně sto tisíc korun. Novou náves začaly hned využívat všechny místní děti a přicházejí i další, například z Nadějkova.

V celé vesnici nežije ani deset rodin. Větší či menší měrou se zapojily všechny a se zkrášlováním své obce ještě neskončily. Vysazují například aleje a v plánu mají i obnovu některých starých cest.