Potopená loď zůstane v Labi týden

Ústí nad Labem – Nákladní loď, která se ve středu potopila v Ústí nad Labem, zůstane v řece nejméně týden. Potápěči dnes začali čistit okolí vraku, v dalších dnech budou postupně vyzvedávat náklad. Vyzvedávání samotného vraku začne podle Jindřicha Zídka z Povodí Labe nejdříve příští středu. 

Úklid místa nehody a vyzvednutí má na starosti majitel potopené lodi firma České přístavy. Bude však potřebovat pomoc od Povodí Labe. „Požádali nás, abychom jim půjčili nosný prám, který uveze zhruba 50 tun. Na něj by se měl dát osmadvacetitunový jeřáb, se kterým dnes za pomoci potápěčů začnou okolí potopeného člunu čistit,“ přiblížil Jindřich Zídka. S vyproštěním lodi potom bude muset pomoci zvláštní jeřáb, který připluje příští týden. Není však jisté, zda sám poškozené plavidlo uzvedne. Operace se tak může protáhnout.

Potopená říční nákladní loď má výtlak 500 tun. Vezla bagr, zátěž potom tvořily betonové panely, které se při nehodě vysypaly do Labe. S výjimkou bagru kleslo vše až do sedmimetrové hloubky. Bagr zůstal částečně nad hladinou, protože se lžící zasekl o další loď, která plula společně s tou potopenou. Celá formace čistila dno nad střekovskými zdymadly od nánosů z loňské povodně. Při návratu se loď vezoucí bagr potopila.

Potopení tak velkého plavidla není podle Zídka příliš obvyklé. Před dvěma lety ztroskotala pod Střekovem loď měřící mělčiny, ale prakticky se nepotopila, protože dosedla právě na mělké dno. Ostatní případy jsou staré víc než deset let.