V Plané mají lidé problém s hernami

Planá (Tachovsko) - Schvalování vyhlášky omezující provoz heren se v Plané na Tachovsku změnilo v politický boj. Přitom regulaci hazardu řeší zastupitelstvo v Plané více než dvě volební období. Teď se objevily hned tři návrhy jak zbavit město problémů. Každý z nich ale zastupuje jiný politický subjekt. Místním ale už došla trpělivost.

V Plané provozují šestnáct heren. Řada lidí se tam stala obětí hazardu a mají existenční problémy. Na denním pořádku je rušení nočního klidu a současně také narůstající kriminalita. Obyvatelé chtějí po městu řešení a v petiční akci „Planá proti hernám“ už sesbírali stovky podpisů.

„Část zastupitelů je pro razantní omezení těchto zařízení, část zastupitelů, především za KSČM jsou proti omezení těchto zařízení,“ uvedl Marek Pelán z iniciativy „Planá proti hernám“.

Jako první předložilo návrh na regulaci hazardu vedení města, které chce herny odstranit z blízkosti škol nebo zdravotnických zařízení. Proti tomu se ale postavili zástupci TOP 09. „Chceme, aby v památkové zóně nebyly tyto provozovny,“ řekl místopředseda tachovské TOP 09 Miroslav Pelán.

V polovině týdne se zastupitelstvo usneslo, že hazard budou regulovat podle návrhu města. Ten ale zabrání jen tomu, aby nevznikaly herny nové. „Bohužel občané budou asi zklamáni tím, že se v podstatě žádná herna nezavře,“ doplnila starostka Plané Martina Němečková (ODS). Podle Marka Pelána by bylo naprosto ideální, kdyby se to zakázalo plošně v celém městě.

Výherní automat
Výherní automat

Město také schválilo vyhlášku, která omezuje provozní dobu heren. V památkové zóně tak musí být herny uzavřeny od dvou hodin do šesti hodin do rána.