Obec Dražov má konečně vodovod

Karlovy Vary - Téměř po deseti letech marného volání se obyvatelé Dražova na Karlovarsku konečně dočkali. Z kohoutků jim teče pitná voda. Obec, která leží nedaleko největší nádrže regionu, zůstávala kvůli nedostatku peněz bez vodovodu. Lidé už hrozili, že pokud nenastane nějaká změna, tak vesnici opustí.

Vyprat prádlo v automatické pračce, bez problémů umýt nádobí pod tekoucí vodou. To, co je pro obyvatele většiny měst běžné, zůstávalo pro lidi z Dražova donedávna jen zbožným přáním. „Když mně došla voda na vaření, tak jsme museli vzít auto, sto lahví, dvě staré konve a museli jsme jet do lesa pro vodu,“ popisuje trable s vodou jeden z obyvatel Dražova. 

Dražov leží v bezprostřední blízkosti největší vodárenské nádrže v regionu. Ani to lidem nepomohlo. Na stavbu vodovodu obci chyběly peníze. Radní ve Stanovicích, kteří se starají i o obyvatele Dražova, požádali o pomoc vodohospodářské sdružení. To pomohlo sehnat potřebných deset milionů. „Jedním milionem korun se na výstavbě vodovodu podílela obec Stanovice a zbytek, devadesát procent, dodal Karlovarský kraj a vodohospodářské sdružení,“ vysvětluje starostka Stanovic Alice Kondelčíková. 

Když stavební firmy položily do země vodovodní potrubí a lidé chtěli začít stavět přípojky, situaci zkomplikovaly předpisy. Obci totiž chybí moderní čistírna na odpadní vody. Úřady proto daly Dražovu výjimku. Stavbě čistírny se ale obec nevyhne. „V rozhodnutí je, že po třech letech musí být provedená souvislá kanalizace zakončená centrální čistírnou. Bude to stát kolem deseti až dvanácti milionů,“ odhaduje ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonín Jágl. 

Podle odborníků Dražov nebyl poslední obcí v kraji, kde lidem chyběl vodovod. Zástupci vodáren odhadují, že podobný problém jako obyvatelé Dražova budou v příštích letech řešit ještě desítky obcí na Karlovarsku.