Starostové sepsali své požadavky na budoucnost Brd

Strašice (Rokycansko) – Vojenský újezd Brdy musí po roce 2014, kdy ho armáda opustí, zůstat klidný a pod přímým dohledem obcí, které si jeho území rozdělí. Vyzvali k tomu starostové deseti obcí Plzeňského kraje ve společném dopisu, který zaslali předsedovi vlády a ministrům obrany a vnitra. Podle strašického starosty Jiřího Hahnera se místní lidé především obávají, aby „tam nenajely nějaké neřízené developerské skupiny odněkud z Příbrami a nerozparcelovaly si celý prostor“.

Starostové požadují, aby se území obecních katastrů vrátilo ke stavu před rokem 1949 – a to ihned v okamžiku, kdy vojenský újezd zanikne. Ministerstva budou připravovat legislativní proces zhruba rok, potom stanoví přesné datum ukončení újezdu. „Teď startuje legislativní proces, a proto do toho vstupujeme,“ podotkl starosta Strašic. Dodal, že bude vhodné, aby území, které připadne do správy obcí, zůstalo majektem státu. „Navrhujeme, aby ho dál spravovaly Vojenské lesy a statky, protože jejich model se nám líbí více než model Lesů ČR,“ uvedl starosta Hahner.

Obce v Plzeňském kraji znejistil také plán na změnu hranice Středočeského a Plzeňského kraje. Někteří starostové nabyli obav, že se jejich obce „přestěhují. “Pro nás je důležité, abychom zůstali pod Plzeňským krajem, nechceme do Středočeského,„ zdůraznil Jiří Hahner. “Podpora všech obcí Plzeňského kraje je jednoznačná. Jde o Strašice, Těně, Dobřív, Mirošov, Skořice, Štítov, Trokavec, Spálené Poříčí, Borovno a Míšov," dodal.

U lidí, a tedy i starostů, vyvolává plán na zrušení vojenských újezdů především faktické, nejenom úřední obavy. Podle Jiřího Hahnera dostaly radnice příslib od ministerstva obrany, že i po zrušení brdského újezdu zůstanou na místě vojenské posádky. Lidé, kteří u nich pracují, tak nepřijdou o svá místa. Obce také chtějí, aby z Brd nezmizela poklidná příroda. „Pro nás je tohle pohoří, které je perlou vnitrozemí ČR, životně důležité. Máme tam vodní zdroje, protipovodňové zájmy a chceme, aby území zůstalo zachované takové, jak je,“ poznamenal Jiří Hahner.

 Podle zářijových slov ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), které uvedl ve Spáleném Poříčí, bude nejdříve, zhruba do roka až dvou, nutné novelizovat zákon o vojenských újezdech, uzavřít dohody okolních obcích „o tom, co komu patří“ a vyčistit prostor od munice.