Bývalý vězeň protestuje proti šikaně

Kynšperk nad Ohří - Proti údajnému šikanování, nehumánnímu chování a porušování zákona ze strany dozorců zahájil protest před věznicí v Kynšperku nad Ohří Martin Kločák z Aše. Tříletý trest za výtržnictví v opilosti si odpykal před třemi měsíci. Teď předává dozorujícímu prokurátorovi, ombudsmanovi a Helsinskému výboru přes třicet podnětů k prošetření. Na svou podporu sbírá podpisy.

Po osmé hodině ráno si Martin Kločák postavil stolek s podpisovými archy a protestním transparentem před vjezdem do věznice. Odtud byl ale vykázán policií a vězeňskou správou kvůli tomu, že jde o pozemek věznice. Podle Kločáka ale pozemek, na kterém se usadil, dle záznamů v katastru věznici nepatří. Přišel také o transparent a arch se šesti podpisy. „Vykázali jsme osoby ze soukromého pozemku a transparent byl zabaven vězeňskou službou,“ potvrdila mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová. Kločák své stanoviště nakonec musel přesunout asi tři sta metrů od věznice.

Bývalý vězeň se obrátil na dozorujícího státního zástupce, na ombudsmana i na Helsinský výbor se stížností, která má sedmatřicet bodů. Obviňuje vězeňskou správu z přeplněnosti cel, ze špatných hygienických i stravovacích podmínek. Mluví o nehospodárnosti vězeňské správy a hlavně o šikanování odsouzených. Mimo jiné chce od věznice požadovat i finanční odškodnění. Konkrétní odpovědnost podle něj má ředitel věznice.

„Vězeňská správa porušuje zákon na plné čáře. A podstatně hruběji než vězni, kteří tady sedí,“ tvrdí Martin Kločák. Vedení věznice se ke konkrétním obviněním zatím nemůže vyjádřit, řekla mluvčí zařízení Petra Bělíková. „Ředitel podal podnět k šetření orgánům činným v trestním řízení,“ dodala.