Jablonec se asi polyfunkčního domu nedočká

Liberec - Zastupitelům Jablonce nad Nisou došla trpělivost s firmou Proctus Invest, která měla v dolním centru města vybudovat místo bývalé tržnice polyfunkční dům. Měl být hotový už za pár dnů, ale není. Zastupitelstvo proto odmítlo prodloužit firmě termín. Investor ale tvrdí, že zpoždění nezavinil a příprava projektu ho prý už stála přes tři miliony korun. Nevylučuje proto, že spor požene před soud.

Přesně za týden měl stát v dolním centru města zkolaudovaný polyfunkční dům za skoro dvě stě milionů korun. Místo bytů, obchodů a restaurací ale lokalitu stále hyzdí ruina bývalé tržnice. Od roku 2006, kdy město smlouvu s investorem uzavřelo, se tu nic nezměnilo. Firma Proctus Invest chtěla lhůtu prodloužit. Zastupitelé ale návrh smetli ze stolu. „Firma Proctus chtěla prodloužit termín a navíc požadovala finanční spoluúčast města ve výši čtyř milionů korun,“ vysvětluje místostarosta Jablonce nad Nisou Petr Vobořil. 

Pro neprodloužení smlouvy hlasovala i opozice. Průtahů už prý bylo dost. „Firma Proctus zatím neudělala vůbec nic. Pouze pokácela pár stromů. Za co je máme platit?“ ptá se opoziční zastupitel Václav Vostřák. „Už jsme od firmy slyšeli tolik termínů, takže už dál není o čem diskutovat. Firma je pro Jablonec nad Nisou nevěrohodná,“ uvádí opoziční zastupitel Jindřich Berounský.  

Firma Proctus Invest ale pochybení odmítá. Za zdržením prý stojí nevyjasněné majetkové vztahy sousední ulice, která se měla taky opravit. Jen čtyři roky trvalo, než město silnici získalo. „Ve smlouvě bylo napsáno, že město s námi bude spolupracovat na získání sousedního pozemku, abychom mohli uskutečnit svůj záměr,“ tvrdí Zdeněk Michálek z firmy Proctus Invest. 

Investor už předal věc právníkům. Příprava polyfunkčního domu prý stála už tři miliony korun. Dalších šest set tisíc korun pak firma Proctus Invest zaplatila městu na nájemném. Co bude s objektem dál, teď nikdo neví. Město nemá s lokalitou žádné konkrétní plány.