Strážníkům v Nýrsku musí pomáhat bezpečnostní agentura

Nýrsko (Klatovsko) – Radnice pošumavského Nýrska musí řešit nedostatek městských strážníků. Na hlídkách proto muže zákona doplnili pracovníci soukromé bezpečnostní agentury. Podle zkušeností z prvních týdnů spolupráce funguje dobře a městské kase ušetřila peníze. Černí šerifové tak budou po ulicích chodit nejméně do konce letošního roku, pak se vedení města rozhodne co dál.

Konzumace alkoholu na veřejnosti, nevhodné chování, znečišťování veřejného prostranství – to jsou podle starosty Nýrska Miroslava Rubáše nejčastější případy porušování městských vyhlášek. Kromě těchto drobných přestupků však radnice dlouhodobě sleduje zhoršování bezpečnostní situace ve městě. A na to tři strážníci v obci o pěti tisících obyvatelích nestačí.

Prakticky stejné problémy museli zastupitelé letos v létě řešit i v nedalekých Janovicích nad Úhlavou, kde zvažovali zřízení městské policie, což by vyšlo na miliony korun. Zkusili tedy využít služeb bezpečnostní agentury a zatím se to vyplatilo. „Uniformovaná osoba má určitě větší respekt než kdokoliv jiný,“ jmenuje výhody černých šerifů Michal Linhart, starosta Janovic.

Jak zde, tak v Janovicích ale musí počítat s tím, že agenturní pracovníci nemají stejné pravomoci jako běžní městští policisté. „Strážník si provádí úkony a zákroky a agenturní pracovník je spíše jako záloha,“ uvedl velitel nýrských strážníků Milan Kolář. I přes tato omezení se prý ale Nýrsku přijímat nového strážníka nevyplatí, práce bezpečnostní agentury vyjde o téměř polovinu méně.