Do řek se dnes vrátilo 18 tisíc lososů, pomohli i dárci

Jetřichovice (Děčínsko) - Rybáři a pracovníci Správy Národního parku České Švýcarsko dnes vypustili do řeky Kamenice a dalších potoků přes 18 000 malých lososů. Peníze na několikacentimetrové rybky dali kromě správy parku také sponzoři. Více než 40 000 korun poslali lidé i pomocí zpráv DMS. Více o projetku Návrat lososů si můžete přečíst zde.

Dnes brzy ráno vyzvedli pracovníci správy parku osmi až deseticentimetrové rybky v líhni jen několik kilometrů za německými hranicemi v Saském Švýcarsku. Ve velkých igelitových pytlích je pak přivezli k řece Kamenici v Jetřichovicích, Pavlině údolí, u Dolského mlýna a k Ještědskému potoku ve Stráži pod Ralskem a k Libockému potoku v Radechově na Chomutovsku. Rybky pocházejí z líhně v Langburkersdorfu. „Jedna vyjde v německé líhni za 80 eurocentů (asi 20 korun ), dnes jich vypouštíme za 200 000 korun,“ vypočítal mluvčí správy Tomáš Salov. Další lososi se vypouštějí za peníze Českého rybářského svazu.

Pytle s rybami nejdřív musely být několik minut ve vodě, aby získala voda uvnitř stejnou teplotu jako ta ve studené řece. Potom rybáři a strážci parku postupně ryby přelévali do připravených kbelíků. Oblečení v neoprenech a holínkách pak po kolena ve vodě vypouštěli malé rybičky do klidnějších zátočin řeky.

„Je to v historii projektu Návrat lososů vůbec poprvé, co se vypouštění budou moci zúčastnit také adoptivní rodiče lososů,“ řekl ředitel Správy Národního Parku České Švýcarsko Pavel Benda. Několik z nich této možnosti opravdu využilo a ve vypůjčených rybářských kalhotách a holínkách stáli ve vodě a vypouštěli pomocí malých rybářských sítěk ryby do řeky.

Jak adoptovat lososa:

Zašlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Zasláním jedné sms se stanete adoptivním rodičem malého lososa. 

Nově mohou lidé pravidelně přispívat i každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru DMS ROK NAVRATLOSOSU na číslo 87 777.


O vrácení lososa obecného do české přírody se Český rybářský svaz snaží už od roku 1998, o 12 let později se zapojila i Správa Národního parku České Švýcarsko. Od roku 1998 vypustili ochranáři a rybáři do Kamenice, Ploučnice a Ohře vždy na jaře celkem více než 2,6 milionu kusů plůdků lososa obecného. V roce 2008 spustila správa parku vlastní projekt vypouštění odrostlejších ryb, které do řek přibudou na podzim. O rok později se do záchrany lososů zapojila i česká veřejnost.

V Labi byl podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954

Lososi se v Labi a jeho přítocích hojně vyskytovali do roku 1935, kdy skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem. Zdymadla byla nepřekonatelnou překážkou pro putující ryby. V Labi byl pak podle pamětníků poslední losos uloven v roce 1954.