Plzeňané budou mít dál jedny z nejnižších cen tepla v ČR

Plzeň - Plzeňská teplárna podepíše se Sokolovskou uhelnou smlouvu na dodávku paliva na deset let. Zajistí současné solidní ceny uhlí a nízké ceny tepla v Plzni, které patří dlouhodobě k nejnižším v ČR. Městu zůstane 100 procent akcií teplárny a bude nadále rozdělovat její stomilionové zisky. Rozhodli tak dnes zastupitelé města na svém mimořádném jednání. Společná nabídka Sokolovské uhelné spolu s pražskou obchodní firmou a Carbounion Bohemia předčila konkurenční návrhy obřího holdingu EPH a mostecké skupiny Czech Coal. Pro hlasovalo všech 42 přítomných zastupitelů.

O tom, že sokolovská nabídka je pro Plzeňskou teplárenskou, která nemá smlouvu na uhlí na další roky, nejvýhodnější, rozhodla už komise města složená ze zastupitelů, následně rada a doporučily to také dva nezávislé posudky. Sokolovská uhelná a Carbounion Bohemia požadují dva zástupce v dozorčí radě, kteří budou kontrolovat, že teplárna zůstane po dobu jejich dodávek ve stoprocentním vlastnictví města.

Příští rok tak bude cena uhlí v Plzni stejná jako letos a v dalších letech se bude odvíjet od cenového vzorce. „Jde o klasický vzorec, který se počítá s růstem ceny elektřiny, spotřebitelských cen a průmyslových výrobků,“ uvedl šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek. Podle dosavadního vývoje by měla růst cena uhlí o jednotky procent ročně. Pro plzeňskou teplárnu je sokolovské uhlí nejvýhodnější, dlouhodobě ho odebírá a má na něj nastavené kotle.

„Smlouvu se Sokolovskou uhelnou podepíšeme zhruba v polovině listopadu. Je to vlastně prolongace současného stavu, pouze s tím, že bude mít zástupce v dozorčí radě, což je té společnosti v podstatě jedno,“ řekl po jednání generální ředitel teplárny Tomáš Drápela. Město dále podepíše s dodavateli druhou smlouvu, v níž se zaváže, že nebude žádné akcie teplárny prodávat. Sokolovská uhelná požadovala původně 34 procent akcií teplárny, ale předminulý týden návrh upřesnila a nechtěla už žádný podíl. Dnes se dále vzdala předkupního práva na případný prodej akcií teplárny, protože město jí garantuje stoprocentní vlastnictví po celou dobu desetileté dodávky.

V Plzni se dosud veřejně hovořilo o tom, že vyhraje obří holding EPH, skupina vlastněná PPF, J&T a Danielem Křetínským. Holding navrhoval městu fúzi Plzeňské teplárenské s Plzeňskou energetikou, která mu patří. V nové firmě by mělo město nadále asi 74 procent akcií. EPH dále garantoval současné ceny tepla a dividendu minimálně 150 milionů korun na deset let. Třetí soutěžitel, Czech Coal, nabídl Plzni výrazně vyšší cenu než konkurenti, ale nepožadoval podíl v teplárně.