Radní odvolali ředitelku školy kvůli pirátskému softwaru

Praha – Kvůli nelegálnímu softwaru na školních počítačích odvolali radní ředitelku ZŠ u svatého Štěpána na Praze 2. Pirátský software odhalil audit společnosti Microsoft. „Došlo k poměrně zásadnímu porušení zákona,“ poznamenal místostarosta Prahy 2 Jan Pech (ČSSD). Microsoft má podle něj právo kontrolovat legálnost svých programů na počítačích institucí. Auditoři se ohlásili dopředu, a škola tak měla čas se na jejich kontrolu připravit.

Kontroloři ale i tak nalezli nelegálně nainstalované programy, k dalším pak škola nedokázala doložit faktury. Od společnosti tak teď základní škole hrozí pokuty v řádu statisíců až milionů korun, dodal Pech. Se zástupci firmy chce proto začít jednat. „Budu na ně apelovat, že se jedná o školu. Samozřejmě urychleně dojde k nápravě,“ řekl místostarosta.   

Porušení zákona podle něj bylo zásadní, legálnost počítačových programů ve školách považuje za naprostou samozřejmost. Rada se proto rozhodla ředitelku odvolat. Policii ale radnice případ předávat neplánuje, podle Pecha tento krok záleží na samotné firmě.   

Do dvou týdnů Praha 2 vypíše konkurz na nového ředitele, do funkce by měl nastoupit do dvou měsíců. Do té doby školu povede zástupkyně ředitele.