Opravy mostů v Libereckém kraji se prodražují

Liberec – Liberecký kraj trápí špatný stav mostů, vypsal proto obří tendr na opravu 50 z nich. Ten ale zrušil antimonopolní úřad a kraj teď vybírá firmy na opravu mostů jednotlivě. V průměru však zaplatí skoro o polovinu víc, než kolik by musel podle předchozího výběrového řízení, což kritizuje opozice. Jen za opravu prvních 19 mostů zaplatí kraj o 23 milionů víc. Na území kraje je přitom ve špatném až havarijním stavu 270 mostů.

Podle opozice může za vyšší ceny způsob zadávání zakázek, kdy silničáři oslovili jen předem vybrané firmy. Kdyby prý vybírali formou otevřeného výběrového řízení, ceny mohly být výrazně nižší, jak se o tom na vlastní kůži přesvědčili například v Hrádku nad Nisou. „My jsme proti projekčním cenám dosáhli ceny na úrovni zhruba 60-65  procent předpokládaných nákladů a myslíme si, že by v otevřené soutěži došlo ke snížení ceny,“ uvedl opoziční zastupitel a zároveň starosta Hrádku Martin Půta (SLK). 

Vedení kraje se ale brání, oproti loňsku prý vzrostly ceny stavebních materiálů, hlavně oceli. Navíc mosty během průtahů dál chátraly a projekty bylo nutné předělat. "Technický stav mostů se zhoršoval v průběhu 12 měsíců. Na některých z nich se navíc prohnala povodeň. I toto mělo dopad na stav mostů,“ vysvětluje náměstek hejtmana pro dopravu Martin Sepp (ČSSD). 

Podle vedení kraje navíc vše proběhlo podle zákona a 19 mostů bude opravovat 17 různých firem. Současně ale hejtmanství přiznává, že muselo spěchat, aby nepřišlo o peníze od státu. „Také se mohlo stát, že bychom nedostali 50procentní dotace od ministerstva pro místní rozvoj a kraj by musel celou částku uhradit ze svých zdrojů,“ dodává Jan Bergler z Krajské správy silnic Libereckého kraje.