V Třeboni bude dražší vodné a stočné

Třeboň – Zvyšování vodného a stočného čeká obyvatele Třeboně až do roku 2042. Taková byla podmínka dotace na výstavbu čistírny odpadních vod. Ta ulehčí přírodě, ale zatíží tak domácí rozpočty místních obyvatel. Vyšší příjmy mají městu zajistit dostatek financí na další investice. Dlouhodobé zdražování vody je nevyhnutelné také v Táboře.

Starosta Třeboně Jiří Houdek (KDU – ČSL) informoval, že v roce 2012 by měl nárůst vodného a stočného představovat zhruba 10 až 15 korun. Cena vody se zvýšila i v Táboře, Plané nad Lužnicí a Sezimově Ústí. „Pro průměrnou rodinu, která odebere zhruba 100 kubíků ročně, se ta cena zdražuje zhruba o 10 korun na jednom kubíku,“ uvedl ředitel Vodárenské společnosti Táborsko Milan Míka.

Ve všech případech zdražování vychází z toho, že se provozovatelé zavázali, že budou mít z vodného a stočného konkrétní příjem – v Táboře, v Plané nad Lužnicí a Sezimově Ústí kvůli splácení miliardového úvěru na rekonstrukci kanalizace, v Třeboni kvůli čerpání dotace na výstavbu čistírny odpadních vod.

„Koncepce ČR je postavená tak, že obnova sítě a její provoz by měly získat prostředky z vodného a stočného,“ dodal Milan Míka. Nezáleží na tom, jestli se tyto investice budou financovat pomocí úvěru nebo dotace. Odběratel zaplatí vyšší cenu za vodu v každém případě.