V Plzni přibývá cizinců. Nikdo nezná počty

Plzeň – Pracovní agentury sváží do Plzně cizince na sezónní práce a město se obává rostoucích potíží. Podle řady lidí překračují problémy s cizinci únosnosti. S ministerstvem vnitra se proto radnice podílí na projektu, který má situaci s imigranty zmapovat a pomoct řešit atmosféru mezi plzeňskou veřejností.

Místo tučného výdělku, který pracovní agentury slibují, živoří stovky Rumunů a Bulharů v nedůstojných podmínkách. Podle sociální pracovnice Markéty Hlasové mnohdy nemají peníze na bydlení ani na základní potřeby. „Zjistili jsme, že sem přivezli celé rumunské vesnice, včetně lidí nad sedmdesát let věku,“ popisuje praktiky pracovních agentur ředitelka Kontaktního centra pro cizince Martina Hánová.

Úřady nemají tušení, kolik cizinců v Plzni aktuálně pobývá. O lidech z tzv. třetích zemí se statistiky vedou, ovšem u občanů Evropské unie je situace jiná. „Cizinecká policie na ně nemůže, protože nepodléhají kontrole, ani evidenci, nebo musí mít (policisté) důvod, aby vstoupili objektu, který je buď soukromý, nebo komerční,“ jmenuje překážky Alena Hynková z plzeňského magistrátu.

Projekt integrace cizinců se v následujících měsících zaměří na monitoring problémových oblastí, ale také na Plzeňany. Magistrát chce, aby veřejnost věděla, že situaci řeší. První výsledky by měli být známy do konce roku. „Naše kompetence jsou omezené, ale určitě musíme mít informace o tom, co se v této oblasti děje,“ tvrdí primátor Martin Baxa (ODS).