Ve Vlhošti se rozhořel spor o těžbu dřeva

Českolipsko – Státní lesy se dostaly do sporu s obyvateli z okolí přírodní rezervace Vlhošť na Českolipsku. Lidi se bojí, že lesníci, kteří tam budují novou cestu do lesa, připravují těžbu dřeva a toto ojedinělé místo zničí. Podnik to ale odmítá a ubezpečuje, že se velké kácení nechystá. Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík říká, že dochází pouze k mírným úpravám cesty.

Obyvatelé a rekreanti z Vlhoště se stavbou nesouhlasí, obávají se rozsáhlé těžby v okolních lesích a poškození přírody. Na původem sopečném kopci se vyskytují vzácné lišejníky. Podle ochránců přírody jde o hospodářský les, kde se těžit může. Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko se nakonec k plánům státního podniku vyjádřila kladně.

„My jsme ten původnější záměr, který byl rozsáhlejší, neschválili, takže jsme hledali kompromis,“ sdělil vedoucí Správy CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek. Obyvatelé ale mají obavy, že těžba bude rozsáhlejší. Stavba cesty začala v září, hotová má být do konce roku a její okolí lesníci poté opět osází. Kolik stromů a kdy tady pokácí, ale Lesy ČR nesdělily – s tím, že plány těžební činnosti se teprve zpracovávají.