Ozdravovny na horách nejsou využité

Krkonoše – Lidi v některých městech trápí smog, ozdravovny na horách ale volná lůžka dětem z Prahy, Mostu nebo Ostravy nabízejí marně. K třítýdennímu pobytu na horském vzduchu přitom stačí pouze doporučení praktického lékaře. Jenže ti tuhle možnost rodičům často ani nenabídnou.

Štiplavý oblak prachu, výfukových plynů a mlhy může působit dýchací potíže, pálení očí nebo malátnost. Nejohroženější jsou staří lidé, alergici a děti. Avšak 250 lůžek v krkonošských dětských ozdravovnách je prázdných. „Od ledna do září se nezastavíme. Pak přijdou ty tři měsíce a tady, i když jsou inverze, máme pusto a prázdno,“ uvedl ředitel ozdravovny Bedřichov Špindlerův Mlýn Petr Kraus. Dětských ozdravoven je celé České republice jenom pět, čtyři z nich na Trutnovsku. Stejný problém se tu ale opakuje rok co rok, jako by na podzim lidé ztratili o hory zájem. A to i přesto, že prostředí ve městech škodí jejich zdraví. „Být matkou dítěte z Ostravy, Prahy, Chomutova nebo z Mostu, a kdybych věděla, že je možnost tento pobyt absolvovat, tak si vůbec nedovedu představit, že bych toho nevyužila,“ prohlásila ředitelka ozdravovny Karkulka Pec pod Sněžkou Eva Hančilová.

Třítýdenní pobyt na horském vzduchu přitom dětem plně hradí pojišťovny. Většina rodičů ale o této možnosti ani neví. „Osvěta ze strany dětských lékařů se v podstatě nedá čekat. Nevím proč,“ podotkl ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben Trutnov Jaromír Hejzlar a Petr Kraus dodal: „Pokud lékař mamince o možnosti, že tady je dětská ozdravovna a je možné strávit 21 dní v čistém prostředí na horách, neřekne, potom se to ona nedozví.“

Trutnovské sdružení ozdravoven a léčeben už déle než rok marně jedná s radnicemi nejpostiženějších měst. Bez tlaku rodičů se však situace podle ředitele Hejzlara jen tak nezmění.

/*json*/{"map":{"lat":50.695325,"lng":15.738958,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.695325,"lng":15.738958,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/