Poděbradská kolonáda má nové lákadlo pro turisty

Poděbrady - Poděbradská kolonáda má novou turistickou atrakci – tamní dioráma představuje formou dětských kreseb historii města a po vhození mince taky hraje a zpívá. O výtvarnou stránku se postarala spisovatelka a výtvarnice Lucie Seifertová, která je místní rodačkou, vybrat znaky typické pro město proto nebylo nic složitého.  

I když se nápad zrodil už před lety, tak technické detaily dokončovali autoři až na poslední chvíli. „Teď jsme museli dodělat ještě jednu figuru, která se pokazila při instalaci, aby to mohlo celý běžet. Takže teď jsme připraveni vhazovat desetikoruny,“ uvedl autor technického řešení Tadeáš Klaban. Autor hudebního doprovdu Pancho dodává, že jde o poměrně složité zařízení – stroj totiž obsahuje 15 figurek, z nichž každá má svůj motor, aby se mohly pohybovat. 

Výtvarnice Lucie Seifertová vysvětluje, že dioráma obsahuje s odkazem na lázně maséra i koupající se postavu, další zase pojídají oplatky nebo popíjejí minerální vodu. „Také jsou tady slavné mažoretky, takže ty se tam také objeví a nesmějí chybět ani drbny, protože Poděbrady jsou jedna velká drbárna,“ upozorňuje v nadsázce Seifertová. 

Ta dlouho váhala, do čeho pohyblivé divadlo schovat. Pak jejího manžela napadlo ztvárnit scénu jako plakátovací válec. Plakáty připomínají nejvýznamnější okamžiky z poděbradské historie - od druhohor, kdy se tu v moři proháněli žraloci, až po současnost, například bratry Mašíny, kteří ve městě do roku 1953 žili.