Hodslavický dřevěný kostel je jako nový

Hodslavice (Novojičínsko) – Rekonstrukce dřevěného kostela v Hodslavicích na Novojičínsku skončila. Kulturní památka se dočkala důkladné opravy po čtyřech staletích. Zbývá ještě upravit okolí, kde vznikne i zařízení pro turisty. Farnost na rekonstrukci získala peníze z evropských fondů. Přispěli na ni ale i jednotliví dárci a čtyři obce.

Nejstarší dřevěný kostel v Moravskoslezském kraji dostal novou šindelovou střechu. Už do něj při každém dešti nezatéká. Stavbaři opravili také stěny, okna, interiér a základy budovy staré asi 500 let. Přestavba přitom nesměla být násilná k zachovalým částem budovy. „Památkáři dbali na to, aby tady zůstalo co nejvíce původního materiálu. Takže kostel je stále z 15. století,“ podotkl farář Adam Kasperek.

Ještě začátkem roku přitom nebylo jisté, zda na opravu bude mít farnost peníze. Z evropských fondů sice získala 5 milionů korun, chyběla jí ale částka, kterou musí do opravy vložit jako vlastník. Vklad vlastního podílu vyžadují evropská dotační pravidla. V době, kdy bylo nejhůře, navíc faru vykradli zloději. Nakonec pomohli lidé i obce. Přispěli dohromady 350 tisíci korunami. „Kostel nám vykvetl do krásy. Těšíme se, že bude otevřen veřejnosti a bude přístupný pro všechny návštěvníky,“ uvedla hodslavická starostka Pavla Adamcová.

Práce budou ovšem ještě pokračovat. „Musíme vybavit interiér a udělat opravy kolem kostela, kde budou lavičky na posezení, stojany na kola a také multimediální průvodce, který bude přibližovat historii této stavby ve čtyřech jazycích,“ shrnul farář Kasperek.

Kostelík budí díky rekonstrukci pozornost. Podle hodslavického faráře se teď mnoho lidí ptá, zda by se v něm mohli nechat oddat nebo nechat pokřtít dítě. Bude to možné po 30. listopadu, kdy se opravený svatostánek poprvé otevře veřejnosti. Slavnostní mše připomene svátek svého patrona svatého Ondřeje.