V Rotavě se na akci DSSS sešlo asi 400 lidí

Sokolov – Zhruba 400 lidí se sešlo v Rotavě na demonstraci, kterou svolala extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti. Kolem 14:30 se vydali na pochod městem, cestou prošli i kolem desítek Romů shromážděných na trase. Obě skupiny ale oddělovali policejní těžkooděnci. Město má 3 400 obyvatel a skoro třetinu tvoří Romové – přilákalo je především levné bydlení. Noví obyvatelé však přinášejí životní styl, který ostatním nesedí.

Když radikálové a další účastníci pochodu Romy míjeli, navzájem na sebe pokřikovali a pískali, násilné střety se ale neodehrály. K tomu, aby se přítomní fyzických konfliktů zdrželi, vyzývali jak lidé z průvodu DSSS, tak Romové. Pravicoví extremisté cestou vykřikovali různá hesla, mimo jiné „Nic než národ“, na což Romové odpovídali skandováním „My jsme národ“.   

Na akci dohlíželi nejen čeští, ale i němečtí policisté. Z Německa totiž do Rotavy dva autobusy přivezly asi 70 lidí. Stovky policistů doplňovali i příslušníci antikonfliktních týmů. Policie na vjezdech do města kontrolovala, zda u sebe lidé mířící do Rotavy nemají zbraně. Shromáždění i následný pochod městem se nakonec obešly bez incidentů. Policie ale zadržela dva lidi, které podezřívá z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod. Zabavila i dvě baseballové pálky, dvě golfové hole a dva řezáky na koberce.

Oblast trápí vysoká nezaměstnanost

Spory mezi starousedlíky a nově příchozími řešila i radnice spolu s vládní Agenturou pro začleňování sociálně vyloučených. Strážníci městské policie totiž musí ve městě řešit spoustu přestupků. Verbální i fyzické napadání, rušení veřejného pořádku a nočního klidu, ve dvou případech dokonce napadení samotných policistů nebo inzultaci učitelky ve škole.

Agentura pro začleňování sociálně vyloučených přivezla pro začátek jeden recept: lidi bez práce je třeba zaměstnat. Dostat z ulic ty, kteří jsou vedle sociálního strádání odsouzeni k nudě. „Mluvili jsme i tom, že by se velmi dobře mohlo dařit rozvoji nějakého sociálního podnikání. Zajistit podporu zaměstnanosti v regionu, tady je 17,5 procenta lidí nezaměstnaných,“ potvrdil ředitel Agentury pro sociální začleňování v romských komunitách Martin Šimáček.

Krajský úřad v Karlových Varech slíbil vypisovat pro zaměstnávání v podobných lokalitách granty, třeba na úklidové a jiné méně kvalifikované práce. Příkladem může být zpracování odpadového dřeva v lesích na štěpku. Jedná se o jejím dodávání do regionální elektrárny v Tisové. „Budeme chtít, aby se ti lidé účastnili práce na vytahování dřevní hmoty pro štěpkování z lesa,“ uvedl radní Karlovarského kraje Petr Čermák (ČSSD) a starostka Rotavy Iva Kalátová (nez.) doplnila: „V základu to určitě může pomoct. A jestli tomu věřím? Chci tomu věřit! Sem budou stále chodit lidé, jejichž první otázka bude, zda je tam práce. A odpověď bude: Hurá, není. Jdu tam bydlet.“

/*json*/{"map":{"lat":50.296518,"lng":12.573666,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.296518,"lng":12.573666,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/