Koncert v ostravské katedrále ukončil festival duchovní hudby

Ostrava - Koncertem v ostravské katedrále Božského Spasitele skončil včera osmý ročník Svatováclavského hudebního festivalu, největší přehlídky duchovní hudby v Česku. V rámci festivalu se konaly koncerty po celý měsíc - od 28. září do 28. října - v různých kostelích po celém Moravskoslezském kraji.

Do poslední chvíle nebylo jisté, jestli vystoupí hvězda večera – srbská sopranistka Katarína Jovanovič. Během zkoušky odjela do nemocnice, protože hrozilo, že ztratí hlas. Nakonec vše dobře dopadlo a písně Arnolda Schönberga v jejím podání vzbudily velký ohlas.

Janáčkovu filharmonii Ostrava řídil holandský dirigent David Porcelijn. Program začal meditací na staročeský chorál svatý Václav od Josefa Suka. „V letošním roce jsme se setkali s vůbec největším zájmem a velkým ohlasem posluchačů,“ pochlubil se ředitel festivalu Igor Františák.

„Svatováclavský hudební festival je fantastická kulturní událost. Obrovským způsobem povznáší naše město. Je to umělecky na stejné úrovni jako Colours of Ostrava,“ nešetřil chválou ani Miroslav Svozil, jeden z ostravských zastupitelů. Nadšeni průběhem přehlídky byli i účinkující.

Jedním z vrcholů festivalu bylo vystoupení Magdaleny Kožené s Collegiem 1704 a italským dirigentem Andreou Marconem. Osmý ročník festivalu navštívilo skoro deset tisíc lidí. Díky duchovní hudbě byly v uplynulém měsíci kostely moravskoslezského kraje mnohem plnější než obvykle.