První sluneční elektrárna musí zmizet

Pardubice - První případ fotovoltaické elektrárny, která se bude muset zbourat, mají v Sezemicích na Pardubicku. Na likvidaci trvá ministerstvo pro místní rozvoj. Solární panely totiž vyrostly na místě, kde podle územního plánu nemají co dělat. Do případu se vložil i krajský úřad, který naopak hledá cestu, jak zařízení zpětně zlegalizovat.

Podle ministerstva pochybili místní úředníci, když elektrárnu povolili a zkoulaudovali v rozporu s územním plánem. Na místě by totiž měly stát rodinné domy. Verdikt tedy zní: zbourat! Krajský úřad přiznává, že chybu udělal. Teď chce všechno zpětně napravit změnou plánu. Jenže to podle zákona nejde. „To je opravdu flagrantní porušení stavebního zákona a mělo by dojít k odstranění stavby,“ myslí si náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Elektrárna je přitom připojená do sítě a vyrábí elektřinu. Takových zařízení od solárního boomu koncem loňského roku prověřuje ministerstvo desítky. Ta Sezemická je bourání zatím nejblíž. „Konečné rozhodnutí padne během několika dnů. Pokud na tom bude ministerstvo trvat, stavba bude odstraněna,“ potvrdil vedoucí stavebního odboru krajského úřadu Michal Vostřel.

Jenže o elektrárnu stojí místní. Na poli za městem nikomu nevadí. Do městské pokladny přinese navíc i peníze. To si myslí třeba Petr Voříšek. V Sezemicích bydlí deset let a panely má na dohled. „Nehluší to, neruší to, není s tím žádný problém,“ říká. „Firma bude přihlášená v Sezemicích, takže nám z toho půjdou daně,“ přidává se sezemický starosta Bohuslav Kopecký.

A do toho všeho vstupuje ještě majitel. Úředníkům vzkázal, že pokud mu někdo zbourá schválenou a zkolaudovanou elektrárnu, bude chtít peníze po státu v arbitráži.