Další napadení v Novém Boru, do města se vrátí těžkooděnci

Nový Bor (Českolipsko) – Od 1. listopadu začnou v Novém Boru opět hlídkovat policejní těžkooděnci. Na mimořádném jednání se na tom dnes večer dohodlo město se zástupci policie. Důvodem je podle starosty Jaromíra Dvořáka víkendové násilí v ulicích. Skupinky Romů na místní mladé lidi údajně zaútočily v pátek a v noci na neděli. Pachatele zatím policie nedopadla.

První potyčka se odehrála v pátek v podvečer v parku u novoborského kina, kde skupina útočníků napadla osmnáctiletého hocha a o něco mladší dívku. Chlapce kopali, i když ležel na zemi. Utrpěl otřes mozku, zlomeninu nosu a mnohačetné rány na hlavě. Několik ran do obličeje dostala i dívka. Druhý útok se stal v neděli v odlehlejší novoborské části Arnultovice, kde skupinka útočníků zastavila dvacetiletého muže. Zbili jej tak, že si musel zavolat sanitku.

Jaromír Dvořák: „Jednání byla úspěšná, od zítřka bude místní obvodní oddělení posíleno o jedno družstvo speciální pořádkové jednotky, která se sem přesune ze Šluknovska.“ 


Oba případy policisté vyšetřují jako výtržnictví. Pachatelům by v takovém případě hrozily nejvýše dva roky vězení. Podle napadených útočili Romové. Rasový podtext ale policie zatím nezjistila, nemá ani útočníky. Představitelé novoborských Romů ovšem odpovědnost za nedělní útok odmítají. Páteční incident popisují jako potyčku teenagerů, za kterou mladíky potrestají. „Vynadal jsem mu, nebudu ho mlátit, je to 15letý kluk. Slovně jsme mu ale řekl, že to nesmí dělat,“ řekl ČT otec jednoho z účastníků rvačky Josef Tancoš.

Dvořák se domnívá, že situace v Novém Boru se od jiných míst v republice nijak dramaticky neliší. Podle vedení města je nutná prevence a větší komunikace s místními Romy. „Navrhl jsem romské komunitě, že bych se rád setkal i s romskou mládeží,“ řekl starosta. V úterý se chystá do několika novoborských škol. Situaci měly uklidnit i hlídky prevence kriminality, které ve městě nově působí. Romové i radnice ale jejich počínání považují za nedostatečné. Policie podle nich nepracuje dost. „Navštěvují rodiny, jednají s nimi, ale je to málo. Musí se chodit ranní, noční, soboty, neděle,“ řekl ČT představitel novoborských Romů Miroslav Tancoš.

O řešení situace v Novém Boru dnes jednali i zástupci českolipské policie a krajské pořádkové policie. Výsledky a nové možnosti řešení bezpečnostní situace ve městě by podle policejní mluvčí Balákové měly být známy nejpozději do středy. „V této souvislosti zvažujeme reorganizaci plánování služeb a také posílení pořádkové služby územního odboru v České Lípě o posily z Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. A to například o krajské psovody nebo o policisty ze Služby cizinecké policie,“ řekla českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Situace se ve dvanáctitisícovém městě vyhrotila už letos v létě, kdy skupinka místních Romů mačetami a obušky napadla hosty v baru a zranila je. Vyšetřování incidentu se ale podle místních protahuje. „Konají pramálo a prostě se to tak nějak ututlává. Mám pocit, že je to součástí i té nálady, která tady je,“ domnívá se představitel výboru novoborských občanů Pavel Danys. Někteří pachatelé útoku podle starosty Nového Boru Jaromíra Dvořáka (SLK) navíc stále nejsou chyceni.

Na situaci dnes reagovali i zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Její místopředseda Jiří Štěpánek informoval, že DSSS v Novém Boru uvažuje o vytvoření domobrany a zvažuje konání protestního mítinku a pochodu. Jeden se už v Novém Boru před časem uskutečnil.