Ústecký kraj sbírá podpisy pro podporu protikonfliktních opatření

Varnsdorf – Pracovníci Ústeckého kraje chtějí zvýšit podporu navrhovaného balíčku legislativních opatření, které mají řešit problémy s nepřizpůsobivými občany. Kraj proto mezi lidmi začal sbírat podpisy k navrhovaným změnám, které vláda neodsouhlasila. Petiční akce nyní má na zákonodárce naléhat i proto, že sněmovna má možnost rozhodnutí vlády zvrátit.

Zástupci kraje nyní až do konce listopadu budou sbírat podpisy, které chtějí shromáždit před dalším jednáním s vládou. „Občané řeknou, co potřebují v Ústeckém kraji, aby se jim tu žilo dobře, a já si myslím, že právě tyto legislativní změny jsou potřebné ke zklidnění situace,“ uvedla hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD).

Balíček změn zákonů se týká mimo jiné sociálního bydlení nebo tvrdších trestů za opakované přestupky. Petici na jeho podporu kraj rozeslal na více 350 padesát míst s prosbou, aby města a obce zveřejnily archy na svých úřadech. Sever Čech v uplynulých týdnech kvůli rostoucím problémům zažil sérii pouličních demonstrací, a představitelé měst tak záměr kraje vítají. „Takováhle volba je rozhodně lepší než být v ulicích a dohadovat se a přetahovat se o jednotlivých věcech,“ dodal místostarosta Varnsdorfu František Pelant.

Kabinet Petra nečase neschválil navrhované zákony kvůli chybám a formálním nedostatkům. Kraj se však brání tvrzením, že na legislativním návrhu pracovali oborníci. K opatřením se však v prosinci vrátí poslanci, kterým chce kraj petici s podpisy předat.