Plzeňský kraj kritizuje pojišťovny kvůli omezování smluv

Plzeň - V Plzeňském kraji sílí odpor proti zdravotním pojišťovnám, které chtějí omezovat péči v některých krajských zdravotnických zařízeních. Pojišťovny ještě letos vypoví stávající smlouvy a v následujícím roce připraví nové - ty však mohou výrazně zeštíhlit dosavadní spolupráci. Vedení nemocnic vadí, že s nimi pojišťovny nejednají a podle zástupců hejtmanství jsou zvažované kroky nekoncepčním hazardováním se zdravím obyvatel. Podle ředitele krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) však obavy nejsou na místě.

Lékaři i pacienti mají v západočeských zdravotních zařízeních místo jisté do konce příštího roku. Další působení však nikdo z nich prozatím nezná. Zdravotní pojišťovny do prosince vypoví smlouvu všem krajským nemocnicím a během příštího roku, kdy poběží výpovědní lhůta, budou licitovat o rozsahu nově předkládaných nabídek.

„Jakoukoliv přímou informaci o zamýšlených krocích nemáme,“ řekl ředitel stodské nemocnice Jiří Suda. Mezi zařízené pod jeho správou patří například vyhlášené gynekologicko-porodnické oddělení. I jeho provoz však chce VZP pozastavit kvůli neplnění stanoveného limitu. Podle zástupců nemocnice je však tento argument příliš zjednodušený. „Nejde jenom o počet porodů, protože my zde máme ročně okolo 1400 gynekologických zákroků a z toho je 600 velkých operací,“ reagoval primář Zdeněk Knajzl.

Gynekologické oddělení ve Stodské nemocnici
Gynekologické oddělení ve Stodské nemocnici

Krajská VZP lékaře uklidňuje závazkem podepsání nových smluv se všemi nemocnicemi v Plzeňském i Karlovarském kraji. Jenže pokud VZP podepíše smlouvu například jen na dva základní obory, pro zdravotnické zařízení to bude znamenat velké problémy. Podle ředitele regionální pobočky pojišťovny Jiřího Wimmera sice nepůjde o „likvidační“ proces, mezi odborníky však jeho stanovisko nemá podporu. „Bylo potvrzeno, že náklady na lůžko jsou ve fakultních nemocnicích oproti těm menším krajským až téměř dvojnásobné,“ komentoval ředitel Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Fojtík.

Úmysl kritizují tak zástupci kraje, kteří již svolali krajské starosty a představitele zdravotních pojišťoven k mimořádnému jednání na 7. listopad.