Finanční úřad chce připravit 2000 sportovců o zázemí

Havlíčkův Brod – Vrátit dotaci ve výši 13,5 milionu korun chce finanční úřad od havlíčkobrodské tělovýchovné jednoty Jiskra. Navíc jednotě hrozí stejně vysoká pokuta. Podle úředníků udělali sportovci chybu v přípravě výběrového řízení na stavbu softbalového stadionu před pěti lety. Astronomickou 27milionovou sumu ale tělovýchovná jednota nemá. Hrozí jí proto zánik.

Finanční úřad vyhodnotil tendr na stavbu nového stadionu až pět let před kolaudací. O jaké pochybení jde, však tají. „Daňová správa se z důvodu mlčenlivosti nemůže vyjadřovat ke konkrétnímu případu,“ sdělila Jaroslava Musilová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. Kolik peněz od havlíčkobrodských sportovců chce, však finanční úřad netají – nejméně 13,5 milionu. Tak vysokou dotaci kdysi jednota na výstavbu softbalového stadionu a modernizaci zázemí pro sportovce dostala od státu a nyní by ji měla vrátit. Navíc úřad zřejmě udělí pokutu v téže výši.

Za chybu spojenou s tendrem už byla Jiskra Havlíčkův Brod jednou potrestána – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jí v roce 2005 udělil 25tisícovou pokutu. „Některé firmy byly vyřazeny a my jsme neoslovili další, aby se toho výběrového řízení zúčastnilo deset firem,“ popsal chybu, kterou jednota kdysi udělala, její předseda Luděk Hlaváč. ÚOHS však tehdy nenašel důvod ke zrušení výběrového řízení.

Tím hůře teď vedení TJ Jiskra nese Jobovu zvěst z finančního úřadu. „Vyměření pokuty a penále by bylo pro Jiskru likvidační,“ zhodnotil finanční možnosti jednoty Luděk Hlaváč. Požádal proto finanční úřad o prominutí sankcí. Že budou úředníci milosrdní, doufá i starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. „Nedokážu si představit, že by oddíly v Havlíčkově Brodě skončily,“ poznamenal.

S Jiskrou by zaniklo hned šestnáct sportovních oddílů sdružujících téměř dva tisíce sportovců. Žádost o prominutí sankcí posoudí finanční úřad do konce roku.