Řidiče v Karlovarském kraji ohrožují padající kameny a sesuvy

Karlovy Vary – Padající kameny a sesuvy půdy ohrožují řidiče hned na několika místech v Karlovarském kraji. Naposledy se zřítil svah na silnici z Karlových Varů do Plzně. Další narušený skalní masiv na stejné silnici teď opravují specializované firmy. Na některé úseky ale chybějí peníze. Ředitel Správy a údržby silnic v Karlovarském kraji Zdeněk Pavlas odhaduje náklady na zabezpečení svahů na desítky milionů korun. Práce tak budou trvat několik let.

Mezi problematickými místy je například silnice v okolí vodní nádrže Březová. Naposledy se tu svah zřítil na konci léta, v zimě se zase kvůli špatnému odvodnění dělá na silnici náledí. Odstranění překážky se ale řidiči dočkají nejdřív na jaře. Město teď na sanaci nemá peníze. Podle mluvčí karlovarského magistrátu Michaely Kousalové vyjde oprava svahu na pět milionů korun: „Chceme to financovat z evropských zdrojů.“

Problémy jsou i o necelý kilometr dál, kde už ale zpevnění silnice i skalního masivu zajišťují specialisté. Kvůli náročnému terénu se na skálu spouštějí na lanech. Opravy tu platí stát. Podle ředitele správy a údržby silnic Zdeňka Pavlase jsou ale v Karlovarském kraji ještě nejméně další čtyři úseky, kde podobné problémy hrozí.

Úseky silnic s hrozícími sesuvy
Úseky silnic s hrozícími sesuvy

Silničáři proto svahy neustále sledují, sesuvům ale kvůli počasí stejně zabránit nemohou. „Těžko se předvídají, většinou se i jedná o pozemky, které nejsou v naší správě, jsou to například lesní pozemky, ale my jsme povinni zajistit bezpečnost,“ dodal Pavlas.